Nem véletlen, hogy pont Donald Trump amerikai elnök beiktatásának napján, január 20-án írták alá a mini-Dubaj-szerződést – állítja egy kormányközeli forrás, aki szerint Rákosrendező eladása Orbán Viktor „üdvözlőajándéka” az Egyesült Államok új elnöke számára.
Jared Kushner amerikai vállalkozó, Donald Trump amerikai elnök veje is beszállhat a rákosrendezői fejlesztésekbe, így a január 20-i szerződéskötés talán nem véletlen, hanem „üdvözlőajándék” – számolt be a VSquare hírlevele csütörtökön egy kormányzati kapcsolatokkal rendelkező forrására hivatkozva.
A forrás szerint Jared Kushner az üzleti érdekeltségein keresztül folyhat bele a Grand Budapest központi elemének számító felhőkarcoló megépítésébe, s bár hónapok óta pletykálnak az amerikai üzletember lehetséges részvételéről, most kezd igazán összeállni a kép.
Alig néhány nappal a szerződés aláírása előtt, január 17-én ugyanis bejelentették, hogy a rákosrendezői területet megvásároló Eagle Hills a Jared Kushner tulajdonában álló Affinity Partners befektetési vállalattal épít Trump Hotelt és luxuslakásokat Belgrádban, a volt jugoszláv honvédelmi minisztérium helyén.
A hivatalos közleményben Kushner úgy fogalmazott, a szerbiai projekt lesz az „első a sok közül” az Eagle Hillsszel. Másnap, január 18-án Orbán Viktor Belgrádba utazott, és találkozott Alekszandar Vucsics szerb elnökkel. A kormányközeli forrás szerint Orbán tájékoztatta Vucsicsot a Grand Budapest-projekt részleteiről is, sőt a magyar miniszterelnök „azt tervezi, hogy hamarosan Dubajba látogat, hogy megvitassa a még nyitott kérdéseket”.
Az üggyel kapcsolatban a VSquare kereste az Eagle Hills, az Affinity Partners vállalatokat, de nem válaszoltak, a budapesti önkormányzat pedig közölte, hogy nincs információjuk erről, mivel a kormány nem osztott meg velük semmit.
Mint ismert, január 20-án az Eagle Hills Csoport tulajdonába került az a 100 hektáros rákosrendezői terület, ahova a vitatott mini-Dubaj-projektet álmodták meg.
A napvilágra került tervek szerint a terület egyes részein akár 250–500 méter magas épületek is elhelyezhetőek lennének, azonban Lázár János minisztériuma közölte, hogy nem támogatja a Rákosrendezőre tervezett felhőkarcoló megépítésének tervét. Ragaszkodnak ugyanis a törvényhez, amely tiltja az 500 méteres magasházak építését.
Karácsony Gergely főpolgármester a szerződéskötést követően nettó hazaárulásként értékelte a rákosrendezői állami telek eladását, és felidézte, hogy a mostani ügylethez hasonló sukorói telekcsere nyomán állami vezetők kerültek börtönbe. Ezt követően egy rendkívüli sajtótájékoztató keretein belül bejelentette, hogy a fővárosnak elővásárlási joga van a maxi-Dubaj területére, és ezzel élne is. Gulyás Gergely azonban csütörtökön azt mondta, hogy egy nemzetközi szerződés jött létre, az kijelöli a vevőt, ezért a nemzetközi jogi aktus felülírja az elővásárlási jogot. Ha a főváros bírósághoz fordul az ügyben, akkor majd dönt a bíróság.
Az üggyel kapcsolatban az Indexnek egy kormányzati forrás azt mondta, úgy indulhat fejlesztés egy napjainkban értékelhetetlen területen, Rákosrendezőn, hogy az állam minden részletre kiterjedően garanciát kapott. A forrásunk szerint új történet kezdődik az elhanyagolt és veszélyes anyagokkal szennyezett területen, a részletekről itt olvashat bővebben.