Péntek este megjelent Karácsony Gergely főpolgármester előterjesztése a rákosrendezői ingatlanokkal kapcsolatos elővásárlási jogról. A Fővárosi Közgyűlés ennek érvényesítéséről jövő szerdán dönt. Ha a kormányzat megakadályozza, hogy a főváros élhessen az elővásárlási joggal, akkor a szerződést a bíróságon támadják meg.
A hvg.hu által idézett dokumentum szerint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és az arab befektetői csoport projektcége, az Eagle Hills Hungary Zrt. január 16-án írta alá a rákosrendezői rozsdaterület eladásáról szóló, nettó közel 51 milliárd forint értékű adásvételi szerződést, Karácsony Gergely pedig jelezte, hogy a főváros távhőszolgáltató cégének, a BKM Budapesti Közművek Zrt.-nek a terület egy részére elővásárlási joga van, és a főváros ezzel élni is kíván.
A főpolgármester erre tekintettel azt javasolta, hogy „a Fővárosi Közgyűlés a határozati javaslatokban foglaltak szerint utasítsa a BKM-et, hogy az elővásárlási jogát gyakorolja. Az adásvételi szerződés szerint az abban meghatározott árat a tulajdonos magyar állam megfelelőnek és értékarányosnak tekintette, ennek megalapozottságában nincs okunk kételkedni”.
„Ez az ár – mint független felek közötti ár – az elővásárlási jog jellegéből fakadóan piacinak tekinthető, hiszen különben az adásvételi szerződést megkötő vagy azt jóváhagyó állami tisztségviselők bűncselekményt követtek volna el” – közölte a főpolgármester az előterjesztésben, amely szerint a vételárat a BKM a Fővárosi Hulladékhasznosító értékesítéséből származó bevételéből teljesíteni tudja.
Karácsony Gergely szerint arra is fel kell készülni, hogy a kormányzati nyilatkozatok alapján a kormány arra készül, hogy az elővásárlási jogot megsértve átjátssza az arab befektetőknek az ingatlanokat. „A Fővárosi Önkormányzat gazdasági társaságának minden szükséges jogorvoslati eljárást ennek elkerüléséhez igénybe kell venni” – hívta fel a figyelmet.
Rákosrendezőn az új városnegyed a budapestieké kell, hogy legyen. Feladata nem az, hogy megoldandó problémákat hozzon létre, hanem az, hogy létező problémákat oldjon meg. Ezért szükség van benne a különböző csoportokat (fiatalokat, családot alapítókat, időseket) célzó támogatott lakhatási formákra is. Szükség van klímabarát megoldásokra, és olyan méretű parkra, utcai zöldfelületekre, amelyek bár nagyvonalúnak tűnnek, valójában az alapját jelentik annak, hogy Rákosrendezőn valóban Budapest jövője épülhessen
– közölte a főpolgármester a Facebook-oldalán szombat délelőtt.
Amint arról beszámoltunk, a főváros álláspontja szerint az egész ingatlant egy szerződésbe foglalták, ezért az oszthatatlan, azaz az egészre van elővásárlási joga a fővárosnak. A nemzetközi szerződés elvileg felülírja az elővásárlási jogot, de nem ebben az esetben, itt ugyanis kifejezetten beleírták a szerződésbe. Ha a kormányzat megakadályozza, hogy a főváros élhessen az elővásárlási joggal, akkor a szerződést a bíróságon támadják meg. Az elővásárlási jog érvényesítéséről jövő szerdán dönt a közgyűlés.
Az elővásárlási jogot keletkeztető BKM-épület a távfűtőművek egyik ott lévő központja, az alatta fekvő földterületre van elővásárlási jog. Ugyanakkor a Habony Árpád nevével összefüggésbe hozott Stockton Zrt.-nek is van elővásárlási joga. Kérdés, ők vállalják-e, hogy kifizetik a vételárat. Amennyiben a Stockton is élni kíván vele, akkor elindul egy verseny a felek között.
Mint ismert, január 20-án az Eagle Hills Csoport tulajdonába került az a 100 hektáros rákosrendezői terület, ahova a vitatott mini-Dubaj-projektet álmodták meg.
A napvilágra került tervek szerint a terület egyes részein akár 250-500 méter magas épületek is elhelyezhetők lennének, azonban Lázár János minisztériuma közölte, hogy nem támogatja a Rákosrendezőre tervezett felhőkarcoló megépítésének tervét. Ragaszkodnak ugyanis a törvényhez, amely tiltja az 500 méteres magasházak építését.
Karácsony Gergely főpolgármester a szerződéskötést követően nettó hazaárulásként értékelte a rákosrendezői állami telek eladását, és felidézte, hogy a mostani ügylethez hasonló sukorói telekcsere nyomán állami vezetők kerültek börtönbe. Ezt követően egy rendkívüli sajtótájékoztató keretein belül bejelentette, hogy a fővárosnak elővásárlási joga van a mini-Dubaj területére, és ezzel élne is. Gulyás Gergely azonban csütörtökön azt mondta, hogy egy nemzetközi szerződés jött létre, az kijelöli a vevőt, ezért a nemzetközi jogi aktus felülírja az elővásárlási jogot. Ha a főváros bírósághoz fordul az ügyben, akkor majd dönt a bíróság.
Az üggyel kapcsolatban az Indexnek egy kormányzati forrás azt mondta, úgy indulhat fejlesztés egy napjainkban értékelhetetlen területen, Rákosrendezőn, hogy az állam minden részletre kiterjedően garanciát kapott. A forrásunk szerint új történet kezdődik az elhanyagolt és veszélyes anyagokkal szennyezett területen, a részletekről itt olvashat bővebben.