Az MNB fennállásának századik évfordulóján rendezett Lámfalussy-konferencián Matolcsy György jegybankelnök és Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke méltatta az euró bevezetésének jelentőségét. A jubileumi eseményen kiemelték az európai monetáris integráció fontosságát és az euró szerepét a gazdasági stabilitás megteremtésében. A konferencián a magyar és az európai központi bank elnöke is kiemelte a jegybanki függetlenség fontosságát.
A Lámfalussy-előadás-sorozat, amely báró Lámfalussy Sándorról, „az euró atyjáról” kapta a nevét, rangos nemzetközi konferencia, amelynek a Magyar Nemzeti Bank ad otthont.
A tizedik Lámfalussy-konferencia főtémája „A geoökonómia kora: A központi bankok fejlődése”. Arra mutatnak rá, hogy a geopolitikai kihívások új korszakában a jegybankoknak is alkalmazkodniuk kell. A konferencia a Magyar Nemzeti Bank elnökének, Matolcsy Györgynek bevezető beszédével kezdődött.
Matolcsy György jegybankelnök köszöntőbeszédében hangsúlyozta a konferencia egyedülálló időzítését, hiszen az esemény egybeesik a Magyar Nemzeti Bank centenáriumával és a Lámfalussy-program tízéves jubileumával.
A jegybankelnök kiemelte, a program névadója, a magyar származású Lámfalussy Sándor kulcsszerepet játszott az európai közös valuta megteremtésében.
Elmondta, amikor először találkoztak Budapesten, akkor Észak-Afrikából érkezett haza, szeretett az észak-afrikai sivatagban időt eltölteni.
Az európai csillag vezette, hogy lépésről lépésre összekovácsolja Európát.
„A Lámfalussy által facilitált euró közelebb hozta egymáshoz a régió országait, gazdaságait és társadalmait” – fogalmazott Matolcsy György, rámutatva a monetáris integráció társadalmi jelentőségére is. Lámfalussyt hősnek tartja, akinek jelentős szerepe volt az európai országok összekovácsolásában.
Az euró bevezetése a jegybankelnök szerint forradalmi változásokat hozott a globális gazdaságban. Matolcsy kifejtette, a közös valuta stabilizáló szerepet töltött be olyan időszakban, amikor számos bizonytalanság jellemezte a világgazdaságot. A monetáris unió egyik legfontosabb eredményeként említette, hogy kiszámíthatóbbá tette a globális gazdaságot és képes volt kiegyensúlyozni a piaci kilengéseket.
Matolcsy György hozzátette, időről időre esszenciális kérdés van a jegybanki függetlenségről, amelyről az utána felszólaló Christine Lagarde beszélt bővebben.
A jegybanknak függetlennek kell lennie a kormánytól, ez mindkét szereplő legnagyobb érdeke, hogy függetlenül működhessen
– mutatott rá Matolcsy György.
A világ egyes részein megkérdőjeleződik a központi bankok függetlensége, és a politika feletti nagyobb politikai befolyás növelheti a gazdasági volatilitást
– erre már Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke világított rá videós beszédében a konferencián hétfőn. „Bár a legújabb kutatások szerint a központi bankok de jure függetlensége soha nem volt annyira elterjedt, mint ma, kétségtelen, hogy a központi bankok de facto függetlenségét a világ számos részén megkérdőjelezik” – mondta Lagarde.
(Borítókép: Matolcsy György 2025. január 27-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)