Index Vakbarát Hírportál

Megszűnik a BME-n oktatók közalkalmazotti státusza

2025. február 1., szombat 13:51

A 2024 decemberében bejelentett modellváltást követően újabb változások jönnek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem életében: az oktatók eddigi közalkalmazotti státusza megszűnik, márciustól munkavállalókká válnak. Az egyetem nemrég jelentette be azt is, hogy az intézmény kutatói és oktatói béremelést kapnak.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szenátusa még decemberben szavazta meg nagy többséggel a modellváltást, aminek következtében az egyetem fenntartója március 1-jétől a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyett a BME Fenntartó Zártkörűen Működő Részvénytársaság lesz.

„A fenntartóváltás következtében a BME munkatársainak február 28-án érvényes közalkalmazotti jogviszonya március 1-jével munkaviszonnyá alakul át. A közalkalmazottak foglalkoztatása – a munkakör tartalmának változatlansága mellett – a felek minden további jognyilatkozata nélkül jogfolytonos” – jelent meg a rektori kabinet közleménye a BME honlapján.

A közleményben azt írják, hogy továbbra is állami egyetemként működnek majd, de az intézmény jogállása megváltozik: „kikerül az államháztartásról szóló törvény hatálya alól, azaz megszűnik központi költségvetési szervként létezni” – áll a tájékoztatóban.

Korábban beszámoltunk róla mi is, hogy új oktatói minimumbértáblát vezetett be január elsején a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. Az intézkedés szerint az oktató-kutatók alapbére 29–61 százalékkal emelkedik, a legnagyobb emelkedésre pedig az alacsonyabb beosztásban dolgozók számíthatnak.

A tanársegédek alapbére az eddigi bruttó 326 ezer forintról 500 ezerre emelkedik, míg a legmagasabb beosztású, MTA-doktori fokozottal rendelkező egyetemi tanárok alapbére bruttó 1 millió forintra nő az eddigi 777 ezerről. A nem oktató-kutató dolgozók esetében a szervezeti egységek vezetői határozzák meg a béremelés mértékét.

Rovatok