Index Vakbarát Hírportál

Háborúra készül az EU Donald Trump döntése után

2025. február 3., hétfő 06:03

Az Európai Bizottság sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az amerikai elnök új, Mexikót, Kanadát és Kínát érintő vámokat vezetett be. Az Európai Unió figyelmezteti Donald Trump amerikai elnököt, hogy amennyiben az uniós árukra is vámot vet ki, az következményekkel fog járni.

Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve közölte, hogy „sajnálja” Trump szombaton hozott döntését, miszerint általános vámokat vet ki Kanadára, Mexikóra és Kínára. Az amerikai elnök fogadkozott, hogy hasonló intézkedéseket hoz az EU-val szemben – írja a Politico.

Az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi és befektetési kapcsolatunk a legnagyobb a világon. Sok forog kockán. A vámok szükségtelen gazdasági zavarokat okoznak és felhajtják az inflációt. Minden félnek fájdalmat okoznak

– mondta a bizottság szóvivője vasárnap. A szóvivő hozzátette, hogy „az EU határozottan reagálna minden olyan kereskedelmi partnerre, amely tisztességtelenül vagy önkényesen vámokat vet ki az uniós árukra”.

„Harapós” választ várnak Brüsszeltől

Olaf Scholz német kancellár a nyitott kereskedelem előnyeit hangsúlyozta, ugyanakkor utalt arra, hogy az EU-nak megvan a lehetősége arra, hogy reagáljon az Egyesült Államok esetleges lépéseire.

„Fontos, hogy ne osszuk meg a világot vámkorlátozásokkal. Az EU erős gazdasági térség, és rendelkezik saját cselekvési irányokkal” – mondta Scholz.

Jörg Kukies német pénzügyminiszter ezzel szemben nyugalomra és folytatásra szólította fel az európaiakat. „Az első döntésekre nem szabad pánikkal reagálni, hanem a tárgyalások kezdetének és nem végének kell tekinteni őket” – mondta.

Marc Ferracci francia ipari miniszter „harapós” választ követelt Brüsszeltől. „A Donald Trumppal folytatott kereskedelmi tárgyalásoknak egyfajta hatalmi dinamikát kell felvenniük” – nyilatkozta Ferracci vasárnap. Tekintettel Trump fenyegetésére, hogy vámokat vet ki az EU-val szemben, „nyilvánvaló, hogy reagálnunk kell” – mondta Ferracci, bár hozzátette, hogy „várjuk az amerikai kormányzat döntéseit arról, hogy mi érinti Európát”.

Ferracci szerint ahhoz, hogy az ellenintézkedések hatékonyak legyenek, „a válaszlépésnek az Egyesült Államok számára fontos termékekre kell összpontosítania”. Felszólította Brüsszelt, hogy ne legyen naiv, és dolgozzon ki egy „Buy European Act”-et.

Antonio Tajani olasz külügyminiszter óvatos hangnemet választott, az X-en azt írta: „A vámháború senkinek sem jó. [...] Vannak ötleteink és stratégiáink vállalataink védelmére, Olaszország pedig az EU legjobb nagykövete a Washingtonnal folytatott párbeszédben.”

Bernd Lange, az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi bizottságának elnöke a nemzetközi jogot sértőnek nevezte Trump vámjait. Az EU-nak most fel kell készülnie arra, hogy „1:1 megvédjük gazdasági érdekeinket” – tette hozzá, miközben felszólította Brüsszelt, hogy „stabilizálja és gyorsan bővítse” a kereskedelmi kapcsolatokat más országokkal.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök szombaton videóüzenetben közölte az emberekkel, hogy „aggodalomra van ok, de nem félelemre”, miután felsorolta a közelmúlt fejleményeit, köztük az illegális bevándorlást, Oroszország ukrajnai háborúját és Trump vámfenyegetéseit. 

Eközben Guy Verhofstadt volt belga miniszterelnök az amerikai vámokat „a saját népe elleni nyílt támadásnak és a milliárdosok ajándékának nevezte, miközben szétszakítja legközelebbi szövetségeseit”.  Hozzátette: „Az EU-nak nem szabad meghajolnia zsarnoki taktikája előtt.” 

(Borítókép: Donald Trump 2024. október 09-én, a Pennsylvania állambeli Readingben. Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images)

Rovatok