Index Vakbarát Hírportál

Nem várt fordulat Donald Trump vámhadjáratában, a brexit mentheti meg a briteket

2025. február 3., hétfő 17:06

Mind az EU mind az Egyesült Királyság „nem megfelelő módon” viselkedik az Egyesült Államokkal szemben, de utóbbival lát esélyt a megállapodásra – ezt nyilatkozta Donald Trump a BBC-nek, miután több országgal szemben is kilátásba helyezte vámok kivetését.

Vasárnap az Egyesült Királyság és az Európai Unió árucikkeire kivetett vámokkal kapcsolatban Donald Trump amerikai elnök a BBC kérdésére elmondta, hogy mindkettő „nem megfelelő módon” viselkedik, de az EU viselkedését rosszabbnak találja, ezért az unió elég hamar vámokra számíthat az Egyesült Államok részéről.

Nem veszik meg az autóinkat, nem veszik a mezőgazdasági termékeinket, szinte semmit sem vesznek tőlünk, mi pedig mindent megveszünk tőlük. Több millió autót, óriási mennyiségben élelmiszert és mezőgazdasági termékeket

– nyilatkozta a visszatérő elnök, aki szerint országának 300 milliárd dolláros kereskedelmi hiánya van az EU-val szemben. Az összképet azonban árnyalja, hogy ez csak az árukra vonatkozik, míg a szolgáltatások terén az Európai Bizottság adatai szerint az Egyesült Államok rendelkezik az unióval szembeni többlettel.

Az amerikai elnök jól kijön Keir Starmerrel

Az Egyesült Királysággal kapcsolatban a republikánus amerikai elnök viszont megjegyezte, hogy a szigetországgal még lát esélyt a megállapodásra:

Az Egyesült Királyság kilóg a sorból. De biztos vagyok benne, hogy ez megoldható.

Hozzátette, „nagyon jól kijön” Keir Starmer munkáspárti brit miniszterelnökkel.

Növelheti a megegyezés esélyét, hogy a két ország közötti kereskedelem valamivel kiegyensúlyozottabbnak tekinthető, mint az unió és az Egyesült Államok között. Jonathan Reynolds üzletért és kereskedelemért felelős brit államtitkár a múlt héten megjegyezte, hogy szerinte az Egyesült Államoknak nincs árukereskedelmi deficitje velük szemben, ami Donald Trump egyik fő sérelme a vámokkal sújtott országokkal kapcsolatban. A brit kereskedelmi adatok szerint egyébként a teljes kereskedelmet tekintve 2024-ben 5,5 milliárd dolláros (átszámítva nagyjából 2194 milliárd forintos) többletet értek el. Ugyanakkor Keir Starmernek, aki szorosabb gazdasági és politikai kapcsolatokra törekszik az EU-val, óvatosan kell manővereznie, hiszen minden bizonnyal a vámfenyegetések kérdése az unió számára is központi téma lesz az elkövetkezendő időszakban. 

Az unióra kivetett vámok bevezetéséről egyenlőre nincs konkrét határidő, de a mexikói, valamint kanadai árukat terhelő 25 százalékos, illetve a Kínára kivetett 10 százalékos vámok már keddtől hatályba lépnek. Mindhárom ország erősen kritizálta az intézkedést, Kanada szintén vámokat jelentett be az Egyesült Államok termékeire, és Mexikó is hasonlókat tervez, Kína pedig a Kereskedelmi Világszervezethez fordul.

Harcias nyilatkozatban üzentek Donald Trumpnak

Az EU-s vezetők a brüsszeli Egmont-palotában tartandó informális EU-csúcs előtt élesen bírálták Donald Trump vámpolitikáját. Kaja Kallas az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az amerikai tervezettel kapcsolatban azt mondta: „[...] felkészülünk [...]. Egy kereskedelmi háborúnak azonban nincsenek győztesei. Ha az Egyesült Államok és Európa mégis kereskedelmi háborúba kezd egymással, akkor az egyetlen, aki ezen nevetni fog, az Kína.”

Olaf Scholz német kancellár szerint Európa rendelkezik a világ legnagyobb gazdaságával, és bárhogy is döntsön az amerikai elnök, a kontinens megáll a saját lábán. Az egyik legharciasabb nyilatkozatot ugyanakkor Emmanuel Macron francia elnök tette. Macron ugyanis kijelentette, hogy visszavágnak Donald Trump intézkedéseivel szemben.

Hogy hogyan reagáltak még az Európai Uniós vezetők, az alábbi cikkünkben tudják elolvasni részletesebben. 

Rovatok