Index Vakbarát Hírportál

Kamatcsökkentést jelentett be a Magyar Bankszövetség, kedvezőbbé válnak a Széchenyi-hitelek

2025. február 3., hétfő 18:22

Három százalékra csökken a Széchenyi-kártya beruházási hitel, az agrárberuházási hitel és a lízing kamata, a Széchenyi-kártya folyószámlahitelé, a turisztikai hitelé és a likviditási hitelé pedig 4,5 százalékra a bankszektor és a KAVOSZ megosztott tehervállalásának eredményeként, a 2025. március 1-ét követően megkötött új szerződések esetén – közölte a Magyar Bankszövetség.

Ezzel a vállalkozások a bankközi referenciakamatok feléért juthatnak új hitelekhez. Az intézkedés további növekedéshez biztosíthat pénzügyi alapot – emelték ki.

Mint írták, a magasabb minőségű termeléshez a vállalatoknak kitermelhető árazású bankhitelre van szükségük. Mindezek érdekében jelentős kormányzati támogatással lettek sikeresek és népszerűek a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások körében a Széchenyi-kártya különböző hitelkonstrukciói. Ezen termékek értékesítését a programban részt vevő bankok a KAVOSZ szabályzataiban meghatározott feltételek mellett, annak előszűrése és közvetítése alapján, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. és az AVHGA-garancia nyújtása mellett végzik.

Annak érdekében, hogy az újonnan folyósított Széchenyi-kártya folyószámlahitel, turisztikai hitel, beruházási hitel, agrárberuházási hitel, likviditási hitel és lízingügyletek növekedése folytatódjon, a részt vevő bankok és a KAVOSZ a kormányzati előzményekhez – miszerint a Demján Sándor Program keretében 2024. november 1-től már 3,5 százalékon elérhetőek a beruházási típusú Széchényi-kártya termékek – csatlakozva biztosítják, hogy

a részletezett hiteltermékek után fizetendő kamatok 2025. március 1-ével egységesen 0,5 százalékkal csökkenhessenek.

Ezt a csökkenést a részt vevő bankok 0,4 százalékos és a KAVOSZ 0,1 százalékos díj átvállalásával tudják biztosítani. Ezt azért vállalják, hogy a releváns vállalkozások hitelvolumene növekedhessen. A még kedvezőbb árazás ugyanis egy újabb lehetőség arra, hogy a magyar mikro-, kis- és középvállalatok új beruházásokba kezdjenek, hatékonyságukat és versenyképességüket javítsák, a termelésüket fokozzák, illetve fejlesszék, és/vagy energetikai felhasználásukat csökkentsék.

A hitelcsökkentésről Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is beszámolt. Bejegyzése szerint: „Az erős és versenyképes magyar kkv-szektor közös érdek. A kedvezményes hitelek most még inkább segítenek a beruházások beindításában, a hazai kkv-k versenyképességének erősítésében és a gazdasági növekedés felgyorsításában.”

Rovatok