Index Vakbarát Hírportál

Túl nagy árat kért Moszkvától Ukrajna, Vlagyimir Putyin lesöpörte a megállapodást az asztalról

2025. február 4., kedd 18:53

Ukrajna egy oroszok által elfoglalt területért cserébe visszaállította volna az ukrán területeken keresztül történő orosz gázszállítást, egy ukrán energetikai szakember szerint ugyanis történt erre irányuló tárgyalás a két fél között.

Ukrajna felajánlotta Oroszországnak, hogy fenntartja az orosz gáz tranzitját a területén keresztül, cserébe azért, hogy a zaporizzsjai atomerőmű ismét kijevi ellenőrzés alá kerüljön, Moszkva ezt elutasította − erről nyilatkozott Vlagyimir Omelcsenko, a Razumkov Központ energetikai igazgatója.

Arra viszont nem tért ki, hogy ez érinti-e az Európába irányuló gázszállítást is, vagy csak a moldovai szakadár régió területei felé biztosítaná ezt a lehetőséget.

„Ion Sturza volt moldovai miniszterelnök információi szerint az ukrán kormány tárgyalásokat folytatott az orosz gáz Ukrajnán keresztül történő tranzitjának megőrzéséről a zaporizzsjai atomerőmű visszaszolgáltatásáért és az energetikai infrastruktúra bombázásának beszüntetéséért cserébe, de Oroszország elutasította ezt a lehetőséget” − írta Omelcsenko a Sztrana szerint.

A szakember azt is elmondta, hogy február 11-től kezdődhet meg a gázszállítás a magyar kereskedő MET Internatonal AG-tól (svájci központú európai integrált energiavállalat) a Dnyeszter Menti Köztársaságba. A hírek szerint a napi maximum 5 millió köbméter gázt Ukrajnán és az Isaccea-Orlivka ponton keresztül juttatnák egy moldovai erőműbe. 

Mint ismert, a Gazprom orosz energiaipari vállalat január elsején reggel bejelentette, hogy megszűnt a műszaki és jogi lehetősége arra, hogy Ukrajnán keresztül tovább folytassa a földgáz szállítását, melynek következtében aznap reggel hat órakor elzárták a vezetéket. Ukrajna kész ismét megnyitni a csapokat, amennyiben nem orosz eredetű gázt szállítanak rajta.

Magyarország nem fázik, de Moldova igen

Magyarország a Török Áramlaton keresztül továbbra is hozzájut orosz gázhoz. A környező országok vezetői eltérő véleményekkel fogadták a bejelentést. A legnagyobb veszély Moldova oroszbarát területeit fenyegeti, ahol az emberek váratlanul fűtés nélkül maradtak.

Úgy tűnik azonban, hogy a Török Áramlat sincs teljesen biztonságban, ugyanis korábban az orosz védelmi minisztérium azt állította, hogy ukrán drónok támadták meg a Krasznodari területen lévő Ruszkaja kompresszorállomás infrastruktúráját, amely a Török Áramlat gázvezetéken keresztül szállít gázt. A támadás hírére Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is reagált, aki szerint az energiaellátás biztonsága szuverenitási kérdés, így minden, az energiaellátásunk biztonságát fenyegető akciót a szuverenitással szembeni támadásnak kell értékelni.

Rovatok