Beigazolódott, hogy a vámok kapcsán mégsem olyan keményvonalas Donald Trump, ezeket legalább részben fegyverként használja céljai eléréséhez, így az ettől való félelem csökkent. Ennek nyomán az euró erősödött a dollárral szemben, ami a forintnak is kedvezett, a fizetőeszközünk átmenetileg háromhavi csúcsra emelkedett. Az Indexnek nyilatkozó szakértők szerint az sem kizárt, hogy hamarosan a 400-as szintet ostromolja a forint az euróval szemben. Heti összefoglalónk.
A hétfői 409 feletti szintekről péntekre újra magára talált a forint, 404,2-ig is leszúrt az euróval szemben, míg a dollár ellenében még látványosabb a forinterő, ugyanis a hétfői 400-at súroló szintről 389 alá is benézett a hazai fizetőeszköz árfolyama – jelezte lapunknak Rodic Ádám.
Az MBH Elemzési Centrum szakértője szerint a forintnak a felértékelődés irányába történt elmozdulása továbbra is a nemzetközi befektetői hangulat javulásának köszönhető, ami a régiós devizákra is pozitív hatást gyakorol, például a lengyel zloty hétéves csúcson is járt az euróval szemben.
A külpiaci hangulat lehetővé teszi, hogy a forint árfolyamában a fundamentális tényezők is érvényesüljenek, mint a folyó fizetési mérleg többlete, a csökkenő költségvetési hiány és a kamatkülönbözet.
Az amerikai elnök hétvégi, vámokkal kapcsolatos bejelentései okán mindenképpen gyengülésre lehetett számítani – párhuzamosan a dollár euróval szembeni erősödésével. A hétvégi dollárerősödés azonban hétfőn nem folytatódott, és a bejelentések hatásai a forint árfolyamán sem látszottak.
A következő napokban beigazolódott, hogy a vámok kapcsán mégsem eszik annyira forrón a kását, ezeket Trump legalább részben fegyverként használja céljai eléréséhez, így a korábbiakhoz képest a vámoktól való félelem csökkent
– világított rá Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. A forint ezt követően a héten szinte végig erősödött az euróval szemben, így egy november eleje óta nem látott szintre, 405 alá tudott erősödni az árfolyam – bár csak átmenetileg, mert pénteken ismét egy kisebb gyengülés következett.
Rodic Ádám megerősítette, hogy a külföldi tényezőket illetően az új amerikai adminisztráció, úgy tűnik, a totális kereskedelmi háború tényleges kirobbantása helyett inkább tárgyalási pozíciójának javítására használja a vámfenyegetéseket.
Ez rövid távon valóban okozhat szélsőséges kilengéseket a devizaárfolyamokban, azonban hosszú távon mindenképp egy kedvezőbb forgatókönyv a tavaly ősszel vizionáltnál.
A közép-kelet-európai devizák összességében is erős hetet zártak, amelyhez az új amerikai adminisztráció által az orosz–ukrán háború lezárásához történő vélt vagy valós közeledés is hozzájárult.
A héten a forintot támogató tényező volt Pleschinger Gyula, az MNB Monetáris Tanácsa tagjának nyilatkozata is, miszerint az infláció az év nagy részében kívül eshet a jegybanki toleranciasávon, ami miatt további kamatcsökkentésre idén már nem lát lehetőséget. Ez a Cseh Nemzeti Bank 25 bázispontos csökkentésével összevetve régiós viszonylatban kedvező a forint számára, a növekvő kamatfelár miatt
– magyarázta az Indexnek Rodic Ádám. Azonban a héten a forint szempontjából legnagyobb mozgatórugónak kétségkívül a januári amerikai átfogó munkaerőpiaci adatok ígérkeztek. A piac azt várta, hogy a munkaerőpiaci helyzet oldódni fog, ugyanis az az egyesült államokbeli kamatkilátásokat is lejjebb vihette volna. Továbbá nagy hangsúlyt kapott még az adatok éves felülvizsgálata is.
A szakértőkkel azt is megvizsgáltuk, jövő héten milyen események mozgathatják a forint árfolyamát.
Hétfő
Kedd
Szerda
Csütörtök
Péntek
A Gránit Alapkezetlő vezető elemzője szerint ezeken kívül továbbra is meghatározó lehet a forint árfolyama szempontjából az euró–dollár árfolyam alakulása, amiben pedig Trump intézkedéseinek, megnyilvánulásainak lehet hatása – akár a háború lezárása, akár a vámok kapcsán.
Rodic Ádám hozzáfűzte, hogy pénteken még az egyesült államokbeli januári import árindexet is figyeljük. Bár a vámok kivetése januárban még nem történt meg, érdekes lesz látni, hogy az import árindex hogyan alakul. A közelmúltban több tényező is aggasztó irányba mozdult el az amerikai inflációs kilátásokkal kapcsolatban (például lakossági inflációs érzékelés, ISM árkomponensei).
A héten a forint erősödni tudott a 405-ös szint környékére, de kérdés, hogy a következő hetekben az árfolyam megpróbálkozik-e a 400-as szint ostromával, illetve át tudja-e azt törni.
Erősödést hozhatna ha az orosz–ukrán háború kapcsán sikerülne a békekötés felé elmozdulni, illetve ha az Európai Unió tekintetében a vámok lekerülnének a napirendről, továbbá ha a piac a jegybanki kommunikációhoz illeszkedően nem számítana az idén érdemi kamatcsökkentésre Magyarországon
– véli Regős Gábor, megjegyezve, hogy ez akkor valósulhat meg, ha nem érkezik be valami negatív hír, illetve a dollár nem erősödik jelentősebben az euróval szemben, abban az esetben az árfolyam a héten, remélhetőleg, nem megy 410 fölé.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint az euró–forint árfolyamában a 400–410-es, míg a dollár–forint esetében a 380-395-ös szint látszik most bejárhatónak.
A BUX-index esetén a hét első három napján csak kisebb, vegyes irányú (de inkább negatív) mozgásokat láthattunk. Csütörtökön aztán berobbant a tőzsde, egy nap alatt 3,3 százalékkal ment feljebb az index értéke.
Ezzel új történelmi rekordot állított be a hazai részvényindex, amely elsősorban az OTP 6 százalék feletti emelkedésének volt köszönhető
– világított rá lapunknak Varga Zoltán, aki szerint a következő hetekben kiemelten fontosak lehetnek az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos hírek, melyek az esetleges lezárás felé tendálnak.
Regős Gábor rámutatott, hogy az OTP a héten a 24 ezer körüli áráról 25 ezer közelébe emelkedett – ezzel megdöntötte historikus rekordját.
A Mol árfolyama a héten csak minimális növekedést tudott elérni, de a Magyar Telekom növekedése is kisebb mértékű, 1 százalékot nem sokkal meghaladó volt. A Richter részvényei is leginkább a hét második felében tudtak emelkedni, ennek mértéke egy hét alatt mintegy 3 százalékot tett ki.
Az olaj árában a héten csak kisebb mértékű változások történtek, a hordónkénti ár nagyjából egy dollárral került lejjebb.
A gáz árának növekvő tendenciája a héten is fennmaradt, immáron 55 euró körül alakul MWh-nként. Ez 2023 februárja óta a legmagasabb ár – ha ez tartós marad, akkor az kockázatot jelent mind a forintárfolyam, mind a költségvetés szempontjából
– jelezte Regős Gábor, megjegyezve, hogy az ár növekedését továbbra is a tárolók töltöttségének szokásostól elmaradó, európai szinten a tavalyinál majdnem 20 százalékponttal alacsonyabb mértéke okozza, ami az európai szinten hideg téllel hozható összefüggésbe. Kínálati oldalon némi átrendeződést hozhat a Kína által az amerikai LNG-re kivetett 15 százalékos vám.
(Borítókép: Donald Trump 2024. október 28-án. Fotó: Anna Moneymaker / Getty Images)