Index Vakbarát Hírportál

Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat

2025. február 13., csütörtök 17:28

„A hazai tőkepiac rendkívül sikeres időszakát éli. Az elmúlt két évben a magyar részvényindexek, a BUX és a BUMIX a világ legjobban teljesítő indexei között voltak 80, illetve 90 százalék feletti növekedéssel” – mondta Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója a BÉT Legek díjátadó rendezvényén, ahol felszólalt Matocsy György jelenlegi jegybankelnök, Virág Barnabás jegybanki alelnök, aki egyben a BÉT elnöke, és Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

A Budapesti Értéktőzsde a BÉT Legek díjátadó keretében idén is díjazta a pesti parkett 2024. évi kiemelkedő teljesítményeit. A gála díjainak zömét a Tőzsdei Tanácsadó Testület szakmai zsűrije ítélte oda, továbbá egy kategória nyerteséről, az év hazairészvény-kereskedési platformjáról ezúttal is a közönség szavazatai döntöttek.

Virág Barnabás: Új megatrendek alakítják a világot

Az eseményt Virág Barnabás, a Budapesti Értéktőzsde elnöke nyitotta meg, aki egyben az MNB alelnöke. Emlékeztetett, hogy a megelőző napon historikus csúcsra emelkedett a BUX-index, és pont így történt tavaly is. Kiemelte, hogy ez a jelenlévők munkájának az eredménye, a magyar tőzsdén jelen lévő cégeké.

Ha sikeres akarsz lenni, játssz az erősségeidre! Ez igaz a magyar gazdaságra is

– véli Virág Barnabás, aki szerint egy olyan szakaszban vagyunk, amelynek legfontosabb jellemzője a bizonytalanság, instabilitás. Ez a nagy átmenetek korszaka, benne van a kihívás, de a lehetőségek is. „Aki jót dob ebben az időszakban, az nagyot tud előrelépni.”

Elmondta, hogy a makrogazdasági előrejelzéseket nagyban befolyásolja, mi lesz az orosz–ukrán háború jövője, azonban szerinte távolabbról érdemes nézni az eseményeket. „Olyan megatrendek vannak, amelyek átalakítják a világot, így a magyar gazdaságot is.”

Négy nagy trendet emelt ki, amellyel minden vállalkozásnak és gazdaságpolitikusnak szembe kell néznie:

Azt is elmondta, mit jelent mindez: úgy kell fejlesztenie a cégeknek, hogy nehéz megítélni, honnan szereznek munkaerőt, milyen feltételekkel finanszírozzák a működésüket, hol adják el a termékeiket, és mit hoznak a technológiai újítások.

„Bizalom és stabilitás kell a tőzsde és a gazdaság működtetéséhez” – véli a jegybanki alelnök. Biztos abban, hogy így a tőzsde win-win lesz azoknak is, akik befektetnek, és azoknak is, akik forrásokat szereznek. A jegybanki alelnök után Matolcsy György jegybankelnök szólalt fel.

Jelentős jegybanki sikerek

Matolcsy György jegybankelnök kiemelte, hogy 2010 és 2019 között Magyarország relatív fejlettsége 65,4 százalékról 73,2 százalékra emelkedett. Az éves átlagos 3,9 százalékos gazdasági növekedés mintegy felét a jegybanki programok biztosították.

Olyan hitelezési fordulatot hajtottunk végre, ami az összes többi üzleti szférában lévő fordulatot megalapozta

– fogalmazott Matolcsy. Az eredmények között említette az aranytartalék 110 tonnára növelését is, amit a jegybankelnök az egyik legfontosabb gazdaságtörténeti döntésnek nevezett. „Megint visszajön az arany, egy aranykorszakban kötelező aranyat vásárolni” – hangsúlyozta.

Elmaradt reformok és jövőbeli kihívások

A sikerek ellenére Matolcsy György több területen is hiányosságokat azonosított. A gazdaságpolitika 2.0 modell megvalósítása nem sikerült, ami magában foglalta volna:

A jegybankelnök ugyanakkor optimista a jövőt illetően, szerinte ami „egyszer létezett, az újra lehetséges”, utalva arra, hogy ezeken a területeken még lehet előrelépést elérni. Bejelentette azt is, hogy február végén egy új könyvben részletesen bemutatják majd a jegybank lépéseit. Matolcsy György beszédét ebben a cikkünkben részletesebben is feldolgoztuk.

Át kell térnünk egy tudásalapú gazdaságra, ha nem tesszük, lemaradunk

– erre már Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke mutatott rá. Szerinte ezen a területen is tud segíteni az MKIK, és ebben kiváló partnerük a BÉT és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK). Ez az összefogás szerinte új korszakot hozhat a vállalkozások számára, a tőzsde elérhető közelségbe kerül a cégeknek.

A magyar tőzsde a világ legjobbjai között

„A hazai tőkepiac rendkívül sikeres időszakát éli. Az elmúlt két évben a magyar részvényindexek, a BUX és a BUMIX a világ legjobban teljesítő indexei között voltak 80, illetve 90 százalék feletti növekedéssel” – mondta Végh Richárd, a BÉT vezérigazgatója.

Jelentősen részesedtek a piac sikeréből a hazai lakossági befektetők is, hiszen 2016 óta több mint ötszörösére nőtt a direkt lakossági részvényvagyon értéke, amely tavaly év végén meghaladta a 2500 milliárd forintot

– világított rá. Hozzáfűzte, az elmúlt években pedig teljesen új szintre emelték a tőzsdei finanszírozás ismertségét a hazai sikeres közép- és nagyvállalatok körében.

„Ennek eredményeként 2016 óta 38 új vállalat részvényeit és 90 vállalat kötvényeit vezettük be a BÉT-re. A részvénypiac mérete több mint háromszorosára növekedett, a vállalati kötvénypiac pedig hétszeres növekedést produkált a 2016–2024 közötti időszakban” – tette hozzá a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.

Íme a díjazottak, nagyot dobott a Gránit Bank

Idén először került átadásra a BÉT tőkepiac fejlesztéséért járó különdíja, amelyet a Wallis Csoport nyert el, a hazai tőkepiac növekedésében és dinamizálásában betöltött szerepéért az elmúlt 35 évben.

Az Év legnagyobb új részvénybevezetése címet a Gránit Bank Nyrt. érdemelte ki, amely 2024. december 23-án jelent meg a tőzsde Standard kategóriájában.

Az egyik legnagyobb érdeklődést övező elismerést, Az év befektetési szolgáltatója díjat idén az Equilor Befektetési Zrt. nyerte el. A vállalat forgalmazóként részt vett az évszázad legnagyobb részvénypiaci tranzakciójának lebonyolításában.

Nagyot lépett előre a Richter és a Mol

A 2024-ben legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátói között az első helyezést az OTP Bank Nyrt. szerezte meg, míg a második helyen a Richter Gedeon Nyrt., a harmadik helyen pedig a MOL Nyrt. végzett. A hitelintézet emellett elnyerte a Kibocsátói transzparencia díjat is, elismerve a piaci átláthatóság és kommunikáció terén végzett kiemelkedő munkáját, illetve a bank újonnan megjelentetett ETF-terméke is elismerésben részesült.

A Richter nem csak a második legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátó lett, hanem elnyerte a Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díjat is.

A legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cégek között az első helyen a WOOD & Company, a második helyen a Concorde Értékpapír Zrt., a harmadik helyen pedig az Erste Befektetési Zrt. végzett. A Concorde Értékpapír Zrt. emellett megkapta Az év elemző műhelye díjat is, honorálva ezzel a cég piaci elemzések és befektetői tájékoztatás terén végzett munkáját.

A BÉT a középvállalati piac, az Xtend kategóriájában is több elismerést osztott ki, valamint az év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír és a befektetői tudatosságot ösztönző intézmények is díjazásban részesültek.

Az év hazairészvény-kereskedési platformja kategóriában szereplő szervezetekre a szakmai zsűri helyett idén is a közönség szavazhatott, online formában. A legtöbb szavazatot a tavalyi évhez hasonlóan a Raiffeisen Online Broker kereskedési rendszerére adták le. A díjazottak teljes listája a lenti táblázatban olvasható:

Kategória BÉT Legek 2024 díjazott

BÉT különdíj a tőkepiac fejlesztéséért   
Wallis Csoport
Az év legnagyobb új részvénybevezetése Gránit Bank Nyrt.
Az év befektetési szolgáltatója Equilor Befektetési Zrt.
Az év harmadik legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátója MOL Nyrt.
Az év második legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátója Richter Gedeon Nyrt.
Az év legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátója OTP Bank Nyrt.
Az év harmadik legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cége Erste Befektetési Zrt.
Az év második legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cége Concorde Értékpapír Zrt.
Az év legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cége WOOD & Company Financial Services a.s.
Az év legnagyobb forgalmú határidős BUX index- és részvénykereskedő cége Erste Befektetési Zrt.
Az év legnagyobb forgalmú határidős devizakereskedő cége Raiffeisen Bank Zrt.
Az év termékinnovációja OTP CETOP ETF
Az év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír kibocsátója prémium kategóriában Magyar Telekom Nyrt.
Az év zártkörű alaptőke-emelése Shopper Park Plus Nyrt.
Az év részvényalap-kezelője MBH Alapkezelő Zrt.
Kibocsátói transzparencia díj OTP Bank Nyrt.
Az év elemző műhelye Concorde Értékpapír Zrt.
Az év banki kötvénykibocsátója Eximbank Zrt.
Az év jelzáloglevél kibocsátója OTP Jelzálogbank Zrt.
Befektetői tudatosság terjesztéséért díj Pénzmúzeum
Az év hazairészvény-kereskedési platformja Raiffeisen Online Broker 
Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díj Richter Gedeon Nyrt.
BÉT Xtend különdíj Széchenyi Alapok Zrt.
Az év kibocsátója a BÉT Xtend piacon Kermann IT Solutions Nyrt.
Az év adatszolgáltatója Portfolio-Teletrader Kft.

(Borítókép: Németh Emília / Index)

Rovatok