Index Vakbarát Hírportál

Milliomosok klubja a BME-n – a magyar átlagbér kétszeresét keresik ezek a pályakezdők

2025. február 13., csütörtök 18:26

Továbbra is a mérnöki pályát választók számíthatnak az egyik legnagyobb kezdő fizetésre Magyarországon, ráadásul az idő előrehaladtával egyre nyílik az olló más szakmákhoz képest. Különösen igaz ez a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen végzett szakemberekre, akik 2-3 éven belül százezres nagyságrenddel is többet kereshetnek a más egyetemen végzett szakmabeliekhez viszonyítva.

Egy mérnök-informatikus már egy év elteltével 30 ezer forinttal többet kereshet a szakmáján belül, ha Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) végzett. BME-diplomával gazdasági és természettudományi területen is jövedelemelőnyre számíthatnak a szakemberek – áll a BME sajtóközleményében.

Míg egy marketinges 70 ezerrel, egy MBA (Master of Business Administration)- és matematikus szakról kikerült fiatal pedig 150 ezerrel kereshet az átlag felett – derül ki az Oktatási Hivatal által működtetett Diplomás Pályakövetési Rendszer adataiból, amelyrk a 2015 óta végzettekről nyújtanak tájékoztatást.

A számokból látható az is, hogy az évek múlásával egyre nagyobb mértékben nő az olló: egy BME-n végzett MBA-szakos kevesebb, mint 3 év elteltével már 300 ezer forinttal többet keres a más egyetemeken diplomázott társainál. A pénzügyesek ennyi idő után 200 ezer, míg a gazdasági informatikusok 80 ezer forintos bérelőnyre számíthatnak.

Az adatok alapján kijelenthető, hogy alapvetően bőven átlag feletti, kiemelkedő fizetésre számíthat egy BME-s. Szaktól függően

750 ezer forinttól 1,3 millió forintig terjed az átlagbér mesterszakosok esetében.

A „milliomosok klubjában” a top 5 végzettség sorrendben a mérnök-informatikus, a gazdaságinformatikus, a mechatronikai mérnök, az energetikai mérnök és a járműmérnök. És nemcsak a fizetés kiemelkedő a BME-n végzettek körében, de az elhelyezkedés sem jelent gondot.

A Pályakövetési Rendszer adataiból kiderül, hogy a 2021/2022-es tanévben végzettek körében műszaki területen mindössze 0,2 százalék az álláskereső – a képzési terület országos átlaga ennek háromszorosa. Nem tart sokáig állást találni a gazdaságtudományi területről érkezőknek sem: az alapszakos diploma birtokában kevesebb mint egy hónap. A mesterszakosok még ennél is kevesebb időt, 3 hetet töltenek álláskereséssel.

Rovatok