Egy újabb olyan adat látott napvilágot, amely hozzájárul a magyar gazdaság gyenge teljesítményéhez. A kormány tavaly a költségvetés kiigazítás érdekében jelentős állami beruházásokat halasztott el, ami igencsak kifejtette hatását az építőiparra. A szektor termelési volumene csökkent 2024-ben 2023-hoz képest. A szakszövetség elnöke úgy fogalmazott az Indexnek: az építőipari szereplők rajtra készen állnak, várják, hogy a meglévő kapacitásaikat használni tudják. Piaci szereplők szerint nem kell az építőanyagok drágulására számítani az előttünk álló időszakban.
Az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 4,2 százalékkal maradt el 2024 decemberében az egy évvel korábbitól – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból.
A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 0,7 százalékkal meghaladta a novemberit.
Ami az egész éves teljesítményt illeti:
az építőipari termelés volumene 0,4 százalékkal mérséklődött, ezen belül az épületek építése 0,5, az egyéb építményeké 0,1 százalékkal maradt el a 2023. évitől.
2024-ben 2,6 százalékkal kisebb volumenű új szerződést kötöttek, ezen belül az épületekre kötötteké 4,1, az egyéb építményekre kötötteké 0,9 százalékkal csökkent.
2024 negyedik negyedévében
az építőipar termelői árai 5,6 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az építőipar ágazatain belül az egyéb építmények építésében 6,7, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 5,8, az épületek építése vonatkozásában 4,3 százalékkal nőttek az árak 2023 negyedik negyedévéhez képest. Az építőipar termelői árai 1,2 százalékkal magasabbak voltak a 2024. harmadik negyedévinél.
Nehéz éveken van túl az építőipar – summázta tavaly év végén, Indexnek adott interjújában az Építőipari Vállalatok Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke. Koji László hozzátette: a kulcságazat tettre készen várja, hogy hozzájárulhasson a magyar gazdaság növekedéséhez, illetve a gazdasági akciótervben is szereplő lakhatási nehézségek csökkentését célzó lépésekhez. Kihívásokban azonban továbbra sincs hiány, ráadásul legoptimálisabb esetben is csak az idei év második felétől várható érdemi előrelépés, aminek kézzelfogható eredménye évekkel később lehet.
Az ÉVOSZ a német építőipar elemzése kapcsán megjegyezte: szerették volna aktiválni hazahívó programjukat, ám az állami beruházások leállítása, illetve a magánberuházások elodázása okán gyakorlatilag nincs hová hazahívni a szakembereket.
A piaci szakértő szerint azonban a KSH adatai csalóka képet mutatnak. „A friss építőipari adatok nem tükrözik vissza azt a lendületet, ami a lakásépítési és felújítási piacon beindulni látszik” – mutatott rá Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke. Az építőanyag-kiskereskedelemben hónapok óta érzékelhető a felfutás előszele, januárban pedig valósággal felrobbant az építőanyag-kereskedők forgalma az előző év hasonló időszakához képest.
Az építőanyag kereskedelmi vállalat adatai szerint a falazóanyagok (téglák) értékesített mennyisége januárban 58 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. „Ezek azok a termékek, amiket jellemzően az építkezések megkezdésekor használnak, vagyis ez azt jelenti, hogy országszerte a korábbinál sokkal több önerős, lakossági vagy társasház építési projekt indult el” – mondta Juhász Attila. Hasonlóan jól futottak januárban a burkolóanyagok és a szaniterek, ami a lakásfelújítások egyik kiemelt termékköre. Ezek mennyisége közel 50 százalékkal nőtt az előző év januárjához képest, ami már
a januárban indult vidéki otthonfelújítási program előszele is lehet, hiszen ennél a támogatási formánál a fürdőszoba-felújítással kapcsolatos anyag- és munkadíjszámlák is elszámolhatóak.
A tagozati elnök szerint az építkezők számára kedvező, hogy a jelentős forgalomnövekedés mellett az építőanyagárak januárban nem nőttek a tavalyi évhez képest, átlagosan 2 százalékkal még olcsóbban lehetett beszerezni a termékeket. „A gyártók és a kereskedők nem is számítanak idén az inflációt érdemben meghaladó drágulásra, az árukészlet mindenütt bőséges, és a piaci verseny is elég éles ahhoz, hogy a fogyasztók kiváló feltételekkel tudjanak építőanyagot vásárolni” – nyugtatja meg az építkezést tervezőket Juhász Attila.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az időjárási körülmények miatt a januári hónap az egyik legkevésbé erős forgalmi szempontból, így ezekből a pozitív számokból még nem tudunk messzemenő következtetéseket levonni, de mindenesetre jó előjelnek számítanak. Az állami építőipari megrendelések felfutására továbbra sem lehet rövid távon számítani, de a lakossági szegmens, valamint általában a lakásépítések és a felújítások felfutása érzékelhető, és ez rendkívül jó hír annak a kiterjedt mikro-, kis- és középvállalkozói építőipari kivitelezői szegmensnek, amely ezen a piacon tevékenykedik, de az elmúlt 2 évben valósággal lefagyott kereslettel szembesült
– summázta a szakértő.
(Borítókép: Tövissi Bence / Index)