Index Vakbarát Hírportál

Szakértők elárulták, meddig húzhatják még a panelházak

2025. február 14., péntek 15:04

Elmondták a szakértők, hogy meddig állhatnak még a Kádár-korszak jellegzetes városi építményeivé váló panelházak. Ezeket a társasházakat eredetileg csak 70 évre tervezték, de nincs ok az aggodalomra.

Szakemberek konkrétumokat árultak el arról, mennyi idejük lehet még hátra a panelházaknak – adta hírül az Nők Lapja Café.

Ezeket az előregyártott vasbeton elemekből álló társasházakat eredetileg szovjet mintára, a hatvanas évektől kezdték el építeni Magyarországon, ekkor a korai konstrukciók még 5 emeletnél nem igazán voltak nagyobbak. A mai 10, egyes esetekben még több emeletes monstrumokat a hetvenes évektől több, úgynevezett „házgyár” kivitelezte. A pártállam vezetése, az ország lehetőségeit figyelembe véve, ezekkel a társasházakkal próbálta kielégíteni a növekvő népesség lakhatási szükségleteit.

A portál által hivatkozott szakértők szerint, bár építésük idején úgy gondolták, hogy a felhasznált anyagok és technológia miatt maximum 70 évet fognak kibírni, valójában ezt az időt jelentősen túlléphetik. Úgy gondolják, megfelelő karbantartással 100-120 évig is használhatóak maradnak az épületek, vagyis valós élettartamuk valamikor a század második felében érhet véget, bőven kiszolgálva még néhány generációt.

Kiemelik, hogy a mérnökök és építészek szerint ehhez azonban fontos a lakástulajdonosok és a hatóságok tudatossága. Szükséges, hogy figyeljenek az idős épületekre, és azokról megfelelő módon gondoskodjanak, elvégezve a szükséges ellenőrzéseket, felújításokat, karbantartásokat. A leggyakoribb problémák között említik a szigetelés hiányát, a rossz minőségű ablakokat és a fűtési rendszerek elavultságát.

Rovatok