A külügyminiszter elmondása alapján jó eséllyel pályáznak az új világpolitikai realitások nyertesei közé azok az országok, amelyek nem vettek részt a gazdasági hidegháborúban.
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Harro Höfliger Hungary új beruházásának bejelentésén arról számolt be, hogy a német hátterű vállalat hatmilliárd forintból új csarnokot épít, amelyhez az állam 1,5 milliárd forint támogatást nyújt, ezzel segítve a hajdúsági városban száz új munkahely létrehozását, illetve a speciális elektronikai gépgyártási kapacitás bővítését a gyógyszer és a csomagolóipar számára.
Szijjártó Péter kijelentette, hogy a beruházás önmagán túlnyúló jelentőségét támasztja alá az a tény, hogy a vállalat mind a Debreceni Egyetemmel, mind a debreceni szakképző intézményekkel szoros kapcsolatot tart fenn, és ezáltal hozzájárul a magyar munkaerő fejlesztéséhez.
Kitért arra is, hogy korábban Magyarországon volt egy komoly gazdasági szakadék a keleti és a nyugati régiók között, de ez az utóbbi tíz–tizenöt év munkája nyomán mára gyakorlatilag teljesen megszűnt. A kormány az elmúlt tíz évben 129 nagyberuházást támogatott Hajdú-Bihar vármegyében, amelyek összértéke meghaladta a 4000 milliárd forintot, s több mint 22 ezer munkahelyet hoztak létre.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a Magyarországon jelen lévő közvetlen külföldi működőtőke–beruházások egyötöde német vállalatoktól származik, és a magyar külkereskedelem negyede Németországgal zajlik.
Mi, magyarok nem vettünk részt a gazdasági hidegháborúban, ez pedig látszik az eredményeinken is
– mondta a külügyminiszter.
Erre példaként említette, hogy 2024 a beruházásösztönzés szempontjából a magyar gazdaságtörténet valaha volt második legsikeresebb éve volt, ráadásul egymás után a második, amikor is tízmilliárd eurót meghaladó összegben sikerült megállapodást kötni Magyarországra érkező beruházásokról.