Index Vakbarát Hírportál

Rég látott lépésre készül a forint, jöhet a nagy áttörés

2025. február 16., vasárnap 08:20

Ezen a héten a magyar fizetőeszköz négyhavi csúcsot döntött az euróval és háromhavit a dollárral szemben. Az erősödést több tényező is támogatta, köztük az orosz–ukrán háború esetleges lezárásával kapcsolatos várakozások és a magas magyar inflációs adat nyomán átértékelt kamatcsökkentési várakozások. A szakértők szerint a 400-as szintet is áttörheti a forint, de ez komoly kihívást jelent. Heti összefoglalónk.

A hét kedvezően alakult a forint szempontjából, aminek eredményeként az euróval szemben négyhavi, a dollárral szemben háromhavi csúcsot sikerült megdöntenie. 

Ezzel együtt a forint még mindig 400 felett, de már készülődik az ostromhoz

– jelezte az Indexnek Regős Gábor. A Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint egy tartósan 400 alatti szinten nyugodtabbak lennénk, kedvező lenne az infláció, és a fogyasztói bizalom szempontjából.

Egy éve még jóval erősebb volt a forint

A héten a forint 405 feletti árfolyamon kezdett az euróval szemben, péntek délután pedig 401 és 402 között járt az árfolyam. 

Messze kerültünk tehát a januárban látott 415-ös árfolyamtól, de egy évvel ezelőtt azért még bőven erősebb volt a mostaninál a forint

– világított rá Regős. Az elmúlt néhány hétben történt erősödést több tényező segítette: 

Azonban egy negatív tényező is hatott a forint árfolyamára a héten: a januári amerikai infláció a vártnál magasabban alakult, ez az amerikai kamatvágásokkal kapcsolatos várakozásokat tovább hűtötte, átmenetileg erősítve a dollárt és gyengítve a forintot. 

A dollárral szemben az árfolyam a héten mintegy 10 forinttal erősödött, péntek délután 383 alatt állt. A zloty az euróval szemben a héten tovább erősödött, megdöntve historikus rekordját.

Belekóstoltunk, milyen az, ha közelít a béke

Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum elemzője rávilágított, hogy a január 7. óta tartó forinterősödési trend folytatódott.

Ugyanakkor Donald Trump amerikai elnök vámpolitika-szigorításáról tett csütörtöki kijelentései rövid időre ismét megemelték a dollár árfolyamát, illetve kezdetben a vártnál magasabb amerikai inflációs adat is a dollár erősödését és a forint gyengülését eredményezte. 

Azonban, amikor hírek érkeztek a Donald Trump és Vlagyimir Putyin közötti telefonbeszélgetésről és az ukrajnai háború lezárásával kapcsolatos személyes találkozó lehetőségéről, az mindent felülírt, a dollár gyengülni kezdett, ami az eurónak és a forintnak is kedvezett.

Továbbá úgy tűnik, a piacok is kezdik felismerni, hogy az amerikai elnök vámfenyegetései inkább alkupozíciójának javítását szolgálják, és nem egy totális kereskedelmi háborút jelentenek,

így az erről érkező hírek egyelőre inkább csak rövid távú elmozdulásokat okoznak a devizaárfolyamokban” – jelezte Rodic.

A szakértő szerint a következő héten is leginkább az orosz–ukrán háborúról érkező hírekre érdemes figyelni, ugyanis ha folytatódik a nemzetközi befektetői hangulat javulása, az kedvezne a kelet-közép-európai devizáknak, így a forintnak is. 

„A következő lélektani szint 400 forintnál húzódik, ezt hamarosan elérheti az árfolyam” 

– tett előrejelzést. Emlékeztetett, hogy tavaly október óta tartózkodik 400 forint felett az euró, egyelőre azonban nem lehet megmondani, hogy a következő támasz letörésével tartósan 400 alá kerül-e az árfolyam.

Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője szerint az euró–forint árfolyam az érkező hírek függvényében a 398–407-es tartományban, míg a dollár–forint jegyzése a 380–390-es zónában mozoghat a következő héten.

Többet tudunk meg az államadósságról

Ezen a héten az árfolyamot elsősorban az orosz–ukrán békekötéssel összefüggő események, illetve az amerikai vámokkal kapcsolatos esetleges bejelentések mozgathatják.

A héten megjelenő statisztikai adatok közül a csütörtökön megjelenő negyedik negyedéves lakásépítési adatokat és az MNB által nyilvánosságra hozandó államadósság-adatokat érdemes kiemelni

– véli Regős Gábor, aki szerint a kormányzat előzetes kommunikációja alapján azt látjuk majd, hogy a GDP-arányos államadósság tavaly kismértékben növekedett, míg a lakásépítéseknél éves alapon a 2024-es esztendőt vélhetően kétszámjegyű visszaesés jellemezte.

A forint számára ismét elérhető közelségbe került a héten a 400-as szint, melynek áttörése azonban nehéz feladat lehet, többszöri nekifutással

– mutatott rá, megjegyezve, hogy a következő hetek fő kérdése az, hogy sikerül-e ezt a falat áttörni, és egy normalizáltabb szinten stabilizálni az árfolyamot, vagy 400 felett ragadunk, esetleg gyengülés történik például valamilyen rossz hírek hatására.”

Újabb rekordok a tőzsdén, nagyot ment a Mol és a Richter

A BUX-index több alkalommal is új csúcsot döntött, ami ezúttal elsősorban a MOL és a Richter emelkedésének volt köszönhető. 

A részvénypiaci hangulat is nagyban függhet majd az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban érkező hírektől

– jelezte lapunknak Varga Zoltán. A BUX esetében tehát a héten szintén meghatározó volt a jó hangulat, amelyben itt is szerepet játszottak a békekötéssel kapcsolatos várakozások. 

A hetet a BUX-index 86 700-as árfolyamon nyitotta, majd péntek délutánra több mint 1000 ponttal emelkedett. A főbb részvények közül az OTP a héten gyengén teljesített, a hetet a pénteki árfolyamesés eredményeként csökkenéssel zárta. 

Mozgalmas volt a hét a gáz piacán: az ára 55 eurós MWh-nkénti szintről indította a hetet, majd ezt követően kedden már 59 euró fölé ment. 

A hét végére egy jelentősebb mérséklődés után 51 és 52 dollár közé csökkent az ár – tegyük hozzá, hogy volt 48 euró környékén is

– emelte ki Regős Gábor. A szakértő szerint az árcsökkenés alapvetően három tényezőre vezethető vissza: 

Ez az 50 eurós árszint viszont a korábbiakhoz képest még mindig magas. Az olaj piacán nem volt jelentősebb változás, a Brent típusú kőolaj ára a hetet a 75-76 dolláros szinten kezdte, és ott is fejezte be.

(Borítókép: Németh Emília / Index)

Rovatok