Az európai föld alatti gáztárolók (UGS) töltöttségi szintje 50 százalék alá került. Magyarország jelenlegi gázkészletei mintegy 67 téli napra lennének elegendőek. Az Energiaügyi Minisztérium szerint 46 százalékos a hazai adat. Meddig bírjuk a telet?
Az európai föld alatti gáztárolók (UGS) töltöttségi szintje 50 százalék alá, 44,61 százalékra csökkent. Ez 49,5 milliárd köbmétert jelent – összegezte a GIE adatait a HVG. Bár ez a mennyiség az ötödik legmagasabb februári szint az adat kezelése óta, mégsem nevezhető kiválónak.
A 2024. október 29-én kezdődő európai fűtési szezonban az egy évvel korábbihoz képest 10 nappal előbb indult. Az Európai Unió több mint 59 milliárd köbmétert vont ki a föld alatti gáztárolókból. A 2024. március végével záródott előző fűtési szezonban a készletek 58,44 százaléka maradt a tározókban, ami rekordmagasnak számított.
Azonban az EU számára a 2018-as és 2022-es év volt a legproblémásabb. Akkor a tavaszi fűtési szezon végére a tárolókban a töltöttségi szint 18, illetve 26 százalék körüli kritikus szintre csökkent.
Érdemes arra is kitérni, hogy idén januárban a szélenergia részesedése az EU villamosenergia-termelésében átlagosan 21 százalék volt, ami február első két hetében 12 százalékra csökkent. A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy múlt héten több mint egyhavi drágulás után esni kezdtek a gázárak. Pénteken az európai gázár az irányadónak számító TTF holland gáztőzsde legközelebbi, márciusi jegyzésében 1,16 százalékkal csökkent.
1 megawattóra 50,09 eurón zárt. A gázjegyzés három hónapja 46,78 eurón, egy éve 29,16 eurón, két éve 52,83 eurón zárt.
Szombaton írtuk meg, hogy Magyarország jelenlegi gázkészletei mintegy 67 téli napra lennének elegendőek. Az Energiaügyi Minisztérium szerint a 46 százalékos hazai adat, amely mintegy 3,3 milliárd köbméter földgázat jelent, több mint kétszeresen múlja felül az európai mutatót.
A tartalék mennyisége tizedével haladja meg az éves lakossági fogyasztást. A hozzáférhető készlet a korábbi felhasználási adatokkal kalkulálva körülbelül 67 téli napra lenne elegendő az egész ország ellátásához. A minisztérium rámutatott, hogy tavaly 1,9 milliárd köbméter közelébe, az éves felhasználás ötöde fölé nőtt a belföldi gázkitermelés is.