Meg kell vizsgálni, hogy jelenlegi formájában a globális minimumadó valóban érvényes lesz-e a jövőben, és képes-e elősegíteni az Európai Unió versenyképességének megőrzését vagy megerősítését – jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter kedden Brüsszelben.
Nagy Márton az uniós tagállamok gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácskozására érkezve elmondta: a találkozó napirendjének központjában a globális minimumadó jövője áll. A gazdasági csúcsminiszter szerint ez fontos téma annak fényében, hogy az Egyesült Államok úgy döntött, visszalép a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által meghatározott globális minimumadó-megállapodástól.
Az, hogy az Egyesült Államok kilép ebből a megállapodásból, problémát jelent az Európai Unió és az uniós országok számára a régió versenyképessége szempontjából. Az Európai Unió már most is versenyképességi válsággal küzd, és az Egyesült Államok által bejelentett lépés további problémákat okozhat, mivel harmadik országok profitálhatnak ebből a döntésből.
A miniszter szerint ezért kell megvizsgálni, hogy a globális minimumadó fenntartható-e a jövőben, és hozzájárul-e az EU versenyképességéhez, de közben el kell kerülni a nagy multinacionális vállalatok elvándorlását is.
Kitért arra is, az EU tagállamai között vita zajlik arról, hogy a védelmi kiadásokat miként kezeljék a költségvetési szabályokban, tekintettel az egyre növekvő geopolitikai kihívásokra és a NATO kötelezettségeire.
Az új uniós javaslat szerint a védelmi kiadásokat kiemelnék a költségvetésből, és nem kerülne túlzottdeficit-eljárás alá az az ország, amely növeli a védelmi kiadásokat.
Mint megjegyezte, a javaslat még kezdeti szakaszban van, kevés konkrétummal. Lényegében két pont körül zajlik a vita:
„A tagállamok sürgetik a részletszabályok kidolgozását, és várhatóan tavaszra elkészül egy átfogó javaslatcsomag” – tette hozzá az MTI tudósítása szerint a nemzetgazdasági miniszter.