Index Vakbarát Hírportál

Az ingatlanárak repülőrajtot vettek, ám a lakásépítések padlót fogtak

2025. február 20., csütörtök 08:55

Jelentős mértékben visszaesett az új lakások építése 2024-ben. Az építési engedélyek és egyszeri bejelentések száma az előző évi alacsony bázishoz képest is csökkent. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentésekből kiindulva az idei év sem ígérkezik túl fényesnek, ám lendíthetnek a helyzeten a lakhatási válság enyhítését célzó állam intézkedések. Nehezítő tényező, hogy az ingatlanárak már tavaly repülőrajtot vettek. Az építőanyag-forgalomban ugyanakkor már pozitív jelek érzékelhetők.

2024-ben 13 295 új lakás épült, 29 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból.

A nagyobb városokban építkeznek kevésbé

Az építési engedélyek és a bejelentések alapján építendő lakások száma 20 494 volt, 4,7 százalékkal kevesebb, mint az előző évben. Az építési kedv a nagyobb városokban csökkent, a fővárosban 12, a megyei jogú városokban 5,6 százalékkal. A többi településen kismértékű emelkedés történt: a nem megyei jogú városokban 2,0, a községekben 1,1 százalékkal több lakás építését kezdeményezték.

Az előző évihez képest Nyugat- és Dél-Dunántúlon, továbbá Észak-Alföldön növekedett, míg a többi régióban csökkent az építendő lakások száma. Vármegyei szinten kiemelkedő a Tolna vármegyében bekövetkezett 4,6-szeres növekedés, aminek hátterében túlnyomórészt a Pakson megvalósuló lakásépítések állnak. Hajdú-Biharban a már korábban is kiugró számú engedélyezés 32 százalékkal tovább bővült.

Az építtetők az esetek 45 százalékában éltek az egyszerű bejelentés lehetőségével. Ez az arány Budapesten volt a legalacsonyabb (7,7 százalék) és a községekben a legmagasabb (86 százalék).

A kiadott új építési engedélyek alapján összesen 8671 lakóépület építését tervezik, ez az előző évihez képest stagnálást jelent (–0,7 százalék). A tervezett egylakásos lakóépületek aránya 79 százalék volt, összesen 6848 darab.

A tervezett nem lakóépületek száma 3530 volt, 12 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban.

Enyhülhet-e a válság?

A lakhatási válság enyhítése a kormány új gazdaságpolitikai akciótervének egyik sarokpontja. Az Index az elmúlt közel két évben számos alkalommal felhívta a figyelmet a jelenségre. Nemrég pedig a kormány is felismerte, és rászánta magát, hogy különböző intézkedéseket hoz annak enyhítésére. A 21 pontból álló új gazdaságpolitikai akcióterv számos lakhatási körülményt, otthonhoz jutást segítő intézkedést is tartalmaz.

Kérdés, hogy az alábbi pontok miként érintik majd az ingatlanárakat, amelyek már tavaly év végén repülőrajtot vettek.

Az építőanyag-forgalomban már pozitív jelek érzékelhetők

A 2024-ben kiadott építési engedélyek és bejelentések alapján építhető lakások száma 20 494 volt, ez 4,7 százalékos csökkenés 2023-hoz képest (21 501 darab). „Ennek ellenére az építőanyag-forgalomban jól érzékelhető, hogy a konszolidálódott építőanyagárak, a csökkenő kamatok, a növekvő reálbérek, valamint a most induló új kormányzati támogatások miatt felpörgött az induló építkezések száma” – mondta Juhász Attila, az Újház Zrt. és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetség (ÉVOSZ) Építőanyag-Kereskedelmi Tagozatának elnöke.

Az Újház építőanyag-kereskedelmi vállalat adatai szerint az építőanyagok forgalma 31 százalékkal emelkedett idén januárban az előző év azonos időszakához képest. Pozitív hír, hogy ezen belül a falazóanyagok (téglák) értékesített mennyisége januárban 58 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. „Ezek azok a termékek, amiket jellemzően az építkezések megkezdésekor használnak, vagyis ez azt jelenti, hogy országszerte a korábbinál sokkal több önerős, lakossági vagy társasházépítési projekt indult el” – mondta Juhász Attila.

Mindez valószínűleg a régebben kiadott engedélyek alapján történik, ezért a hosszabb távú kilátásokat illetően az lenne megnyugtató, ha 2025-ben ismét az engedélyezés felpörgéséről érkeznének friss adatok

– mutatott rá.

Rovatok