2024 nem volt könnyű év a Mol Csoport számára – kezdte Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató a vállalatcsoport negyedik negyedéves jelentésében. A kedvezőtlen devizahatások és az alacsonyabb finomítói árrések miatt 8 és fél milliárd forint veszteséggel zárta az időszakot az olaj- és gázipari vállalat. Ugyanakkor a menedzsment éves eredménycéljai ennek ellenére teljesültek.
A Mol Csoport pénteken közzétette teljes 2024-es és negyedik negyedéves pénzügyi eredményeit. A beszámoló szerint folytatódott a normalizálódás az iparágban, ami 2024-ben az adózás előtti eredmény 23 százalékos csökkenéséhez vezetett.
Az utolsó negyedéves jelentés Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató kommentjeivel kezdődik.
„2024 nem volt könnyű év a MOL Csoport számára. Az ukrán–orosz háború továbbra is kihívásokat jelentett, amelyekkel meg kellett küzdenünk, hogy országainkban garantálni tudjuk az ellátásbiztonságot. Emellett a szabályozások, kormányzati elvonások még mindig hatással voltak az üzleti környezetre” – kezdte a Mol-vezér.
„Ráadásul az egész olajipar jövőjét övező bizonytalanságok továbbra is a levegőben vannak. Mindez rányomta a bélyegét jövedelmezőségünkre.”
Hozzáfűzte, hogy ennek ellenére sikerült stabil működést fenntartaniuk, amire nagyon büszkék. „Bár tavaly a külső környezet korlátozta növekedési lehetőségeinket, folytattuk portfóliónk bővítését, előrehaladást értünk el stratégiai beruházásainkkal, és fontos lépéseket tettünk a régió ellátásbiztonságának további erősítése érdekében” – fogalmazott, majd fontos eredményeket sorolt fel:
Úgy véli, hogy fogyasztói szolgáltatásaik kiemelkedő teljesítménye még inkább megmutatja, hogy helyesen tették, hogy kiskereskedelem-orientáltabb vállalattá váltak.
Ebben az évben arra számítunk, hogy a bizonytalanságok változhatnak, de nem szűnnek meg. Az olajipar átalakulásának erőltetett napirendje komoly versenyképességi problémát jelent Európa számára, amellyel foglalkoznunk kell
– mondta el kritikáit. Kiemelte, hogy „az ellátásbiztonság továbbra is prioritás az iparág valamennyi szereplője számára, és diverzifikált energiabeszerzés, megfizethető energia és erős ipar nélkül Európa egyre nehezebb helyzetben találhatja magát”.
„Egyértelmű tehát a házi feladatunk: koncentráljunk a hatékonyságunk növelésére, tartsuk kordában a költségeket, folytassuk az értékteremtést alapvető üzletágainkban, és kezdjünk új projekteket, amelyek üzleti szempontból észszerűek és növelik a profitot” – zárta kommentjeit.
A negyedik negyedévben a csoportszintű EBITDA (újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított) megközelítette a 260 milliárd forintot, a teljes évben pedig az 1122 milliárd forintot. A negyedéves EBITDA ezzel elmaradt kissé az elemzői várakozásoktól, a harmadik negyedév teljesítményétől szintén, mint ahogy a 2023. évi bázisidőszaktól (354,2 milliárd forint).
Az üzemi eredmény is meglehetősen visszaesett az év utolsó 3 hónapjában, 61 milliárd forintra, miközben a várakozás ennek a duplája volt. Mivel a pénzügyi eredmény meglepetésre 40 milliárd forint mínuszt mutatott, így a záró negyedévben a Mol Csoport adózott eredménye veszteség lett, 8 és fél milliárd forint, miközben az elemzők 67 milliárd forint negyedéves profitot jeleztek előre.
Jó hír azonban, hogy a gyenge záró negyedév ellenére teljesült a menedzsment 3 milliárd dolláros tisztított EBITDA-célja, amely végül 3,07 milliárd dollár lett.
A teljes év 364,2 milliárd forint nettó profittal zárult, ez a napi egymilliárdos nyereség 31 százalékkal elmarad a 2023-as értéktől (530 milliárd forint) és 20 százalékkal az elemzői prognózistól – jelezte gyorsjelentésről készült elemzésében az Economx.
Az Upstream (kutatás-termelés) üzletág továbbra is jelentősen hozzájárult a csoport teljesítményéhez, a negyedik negyedéves eredményeket mind az árkörnyezet, mind a termelési mennyiség támogatta.
Az upstream volt a Mol legjövedelmezőbb ÜZLETÁGA A NEGYEDÉVBEN.
Az olajárak körülbelül 7 százalékkal csökkentek az előző negyedévhez képest, de az európai földgázpiacok volatilitása és az ACG mező hozzájárulása miatt összességében pozitív volt az árhatás.
A Downstream (finomítás és kereskedelem) szegmens enyhén visszaesett, elsősorban a finomítói árrések folyamatosan csökkenő tendenciája és az év első kilenc hónapjában zajlott nagyleállások miatt. A negyedik negyedévben az üzletág volumennövekedése erőteljes volt, de az alacsonyabb finomítói árrések negatívan befolyásolták az EBITDA-t.
A fő piacokon, például Magyarországon és Horvátországban az üzemanyag-piaci kereslet csökkenése ellenére a teljes üzemanyag-termékértékesítés 5 százalékkal nőtt az előző évhez képest. A Fogyasztói Szolgáltatások teljesítményét a nem-üzemanyag termékek terjeszkedése hajtotta, az organikus növekedés a töltőállomások számának csökkenése ellenére is folytatódott.
Az üzemanyag-értékesítés kismértékben pozitívan járult hozzá az eredményekhez, bár a makrogazdasági tényezők visszafogták az általános növekedést. Az üzemanyagárrések továbbra is nyomás alatt maradtak a gazdasági lassulás miatt, amit részben ellensúlyozott a prémium-üzemanyagtermékek iránti növekvő kereslet.
A Fresh Cornerek száma 2024 végére 1329-re nőtt, ami 3 százalékos növekedést jelent az előző negyedévhez képest és 6 százalékos növekedést az előző évhez képest.
A Körforgásos Gazdasági Szolgáltatások, a Mol Csoport hulladékgazdálkodási üzletága 2024-ben veszteséges maradt EBITDA szinten, elsősorban a kötelező visszaváltási rendszer (DRS) magas működési költségei miatt. A DRS felfutása a 4. negyedévben is folytatódott, és 2025 januárjára elérte az 1 milliárd visszaküldött palackot. A negyedik negyedévben naponta körülbelül 6 millió italflakont gyűjtöttek vissza.
A Gáz Midstream szegmens teljesítménye stabil maradt az előző évhez képest, amit a magasabb szállítási aktivitás támogatott, de az árfolyamhatások negatívan befolyásolták.
A Mol-menedzsment 1,6 milliárd dollár körüli adózás előtti eredményre vonatkozó iránymutatást határozott meg 2025-re.