Az alacsony energiafogyasztású ingatlanokra még kedvezőbb feltételekkel igényelhető lakáscélú zöldhitel a K&H-nál, akár 5,89 százalékos kamattal – jelezte közleményében a pénzintézet. Hamarosan egyre több banknál találkozhatunk hasonló ajánlatokkal, érdemes figyelni az erről érkező bejelentéseket.
A K&H Bank február 21-től jelentősen kedvezőbbé teszi a korábban is népszerű lakáscélú zöldhitelét, amely az energiahatékony lakóingatlanok vásárlását támogatja.
A legnépszerűbb kamatperiódusban akár 1 százalékpontnyi kamatkedvezményt is elérhetnek az ügyfelek, így a legkedvezőbb konstrukciónál a kamatláb 6 százalék alatt marad, egészen pontosan 5,89 százalék lesz.
A pénzintézet közleménye szerint az 5 éves kamatperiódus esetén 0,9, míg a 10 évesnél 1 százalékponttal alacsonyabb a zöldhitel kamata a standard konstrukciókhoz képest. A fix kamatozású, hosszabb távú hiteleknél is érdemi a kedvezmény.
A fix kamatozású 15 és 20 éves kamatperiódusú konstrukciók esetében 0,5 százalékponttal lesz alacsonyabb a kamat. A biztosítási kamatkedvezményeket is beszámítva a legolcsóbb lakáscélú zöldhitelnél 6 százalék alatt marad a kamatláb, konkrétan 5,89 százalékos lesz
– ismertette a konstrukció legfontosabb paramétereit Molnár Gergő, a K&H Lakossági marketingvezetője.
A legkedvezőbb konstrukció esetében ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy 20 éves futamidejű, 10 éves kamatperiódusú, 20 millió forintos hitel esetén a havi törlesztőrészlet 142 ezer forint lesz.
A bank szerint több tényező is indokolja a zöldhitel kamatkedvezményének növelését. Egyrészt állítják, hogy a K&H elkötelezett a fenntarthatóság és környezetvédelem mellett, és ennek részeként olyan szolgáltatásokat kíván nyújtani, amelyek egy fenntarthatóbb világot segítenek elő. Másrészt a bank üzleti megfontolásokat is figyelembe vett.
A zöldhitel újragondolását azért is időszerűnek tartjuk, mert azoknak egy része, akik az elmúlt években inflációkövető állampapírokban fialtatták a pénzüket, a mostani hozamkifizetésekből az ingatlanpiac felé fordulhatnak: jó eséllyel sokan energiahatékony lakást szeretnének venni befektetési céllal"
– részletezte a szakember. A pénzintézet adatai szerint a konstrukció bevezetése óta már több mint 21 milliárd forint lakáscélú zöldhitelt folyósítottak. A K&H egyébként a tavalyi év első kilenc hónapjában összesen 147 milliárd forint értékben helyezett ki lakáshitelt, ami 157 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, jelezve a lakáshitelezés jelentős élénkülését.
Január végén a money.hu jelezte, hogy a Magyar Nemzeti Bank döntése alapján január 1-től kedvezőbb feltételekkel lehet lakáshitelt felvenni energiahatékony otthonokra.
Az új szabály szerint elegendő lehet 10 százalék önerő, ha a hitel célja energetikailag hatékony lakás vásárlása, építése vagy felújítása. Ez azt jelenti, hogy a lakás értékének akár 90 százalékát is elérheti a felvehető hitelösszeg.
Ezen kívül a jövedelemarányos törlesztőt tekintve is kedvezőbb limit alkalmazása vált lehetővé, ami annyit tesz, hogy a bér 60 százaléka is költhető hiteltörlesztésre zöld hitelcél esetén.
A K&H-nál a 60 százalékos jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) szabályt már alkalmazzák energiahatékony lakások esetén, de azt minden esetben egyedi elbírálás alapján határozzák meg, hogy növelik-e a fedezet hitelezhetőségét 80 százalék fölé. Tehát a 10 százalék önerő melletti hitelezés nem alapértelmezett ezeknél az ügyleteknél.
Az MBH Bank abban az esetben nyújt az új szabályoknak megfelelő hitelt, amennyiben a felvenni kívánt kölcsön célja:
Nincsen lehetőség 90 százalékos finanszírozásra vegyes hitelcél esetében, vagyis ha a lakásvásárláshoz felvett kölcsönből egy olyan ingatlant vennénk, ami nem felel meg az energiahatékonysági előírásoknak, vagy a lakásvásárlás mellett egy felújítási hitelt is szeretnénk, hogy a felújítással tegyük energiatakarékossá az ingatlant.
Az Erste Bank ügyfelei akkor igényelhetik a zöldlakásokra vonatkozó hitelt a kedvezőbb szabályokkal, ha az ügyletbe csak egy darab fedezet kerül bevonásra, ami a célingatlan.
A CIB Banknál január 17-től igényelhető lakáshitel az energiahatékony ingatlanokra vonatkozó új szabályozással – részletezte a money.hu.