Hiába jöhet létre egy esetleges békemegállapodás, és enyhülhetnek a Moszkvával szembeni szankciók, az amerikai mágnások nem biztos, hogy vissza akarnak térni oda, ahol korábban hatalmas pénzt veszítettek.
Az amerikai olajtermelők nem fognak visszarohanni Oroszországba egy esetleges, Moszkva és Kijev közötti békemegállapodást követően, mert a múltban csúnyán megégették magukat – mondta Harold Hamm amerikai olajmágnás, a Continental Resources alapítója a Financial Timesnak.
Hamm elmondta, hogy Oroszországban évtizedek óta nehéz volt dolgozni, és hálás, hogy nem követte azokat, akik a világ harmadik legnagyobb olajtermelő országába fektették a pénzt.
Sokan rengeteg pénzt veszítettek ott. Szerintem nagyon visszafogottak lesznek, ha egyáltalán vissza akarnak majd menni. Néha-néha kitör odaát a béke, de nem túl gyakran
– mondta az olajmágnás.
Az amerikai és orosz tisztviselők közötti tárgyalások felerősítették azokat a spekulációkat, melyek szerint az amerikai vállalatok visszatérhetnek Oroszországba, ha sikerül békemegállapodást kötni, és enyhítik a Moszkvával szembeni szankciókat. Orosz tisztviselők külön kiemelték az amerikai és orosz vállalatok közös szénhidrogén-beruházásainak lehetőségét, többek között az Északi-sarkvidéken.
Az ExxonMobil és a Chevron, a két legnagyobb amerikai olajvállalat nem kívánt nyilatkozni az ügyben, de több nyugati cég könyvelt el hatalmas veszteséget Oroszországban a jelentések szerint:
A legtöbb elemző egyetért Hamm-mel abban, hogy az amerikai olajipari nagyvállalatok a geopolitikai kockázatok miatt alaposan meggondolják, mielőtt újra befektetnének, békeszerződés ide vagy oda.
Harold Hamm, aki Donald Trump választási kampánya alatt legalább 75 millió dollár értékű adománygyűjtést koordinált az olaj- és gázipari érdekeltségek között, azt mondta, hogy az amerikai elnöknek fontos döntést kell hoznia a szankciók feloldásáról.
Az olajmágnás szerint Amerika cseppfolyósítottföldgáz-exportja továbbra is kritikus szerepet fog játszani Európa energiabiztonságának biztosításában. Európa az Ukrajna körüli feszültségek ellenére is számíthat az Egyesült Államokra – közölte, hozzátéve, hogy a kontinens vezetői „ostobák” lennének, ha ismét az orosz vezetékes gázra hagyatkoznának.
Harold Hamm úgy véli, Donald Trump „a modern történelem legkövetkezetesebb elnöke”, mivel a beiktatása óta eltelt hetekben rengeteg dolgot elért. Az olajiparon belüli aggodalmak ellenére, miszerint az államfő meredek vámokat vet ki Kanadára és Mexikóra, amivel növelné a költségeket és a benzinárakat, azt mondta: ezekre a kompromisszumokra más problémák megoldásához van szükség.
Harold Hamm a 2022-es adatok szerint a világ 63. leggazdagabb embere volt 18,5 milliárd dolláros vagyonával.