Akár októbernél is hamarabb indulhat a nyugdíjasok áfa-visszatérítése – jelezte Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter szerint a kétgyermekes anyák szja-mentességében 4 év alatt vonják be az összes érintettet, és nem számít majd a gyermekek életkora.
Azt, hogy a hét a bankárokkal kezdődik, mindenki döntse el, jó-e, vagy sem, az viszont, hogy a pénzzel kezdődik, az mindenképpen kedvező – mondta az immár 11. alkalommal az általános és középiskolákban megrendezésre kerülő „PÉNZ7” pénzügyikultúra- és vállalkozásitudatosság-fejlesztő témahét megnyitóján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
A miniszter szerint a magyar gazdaság számos területen kedvező adatokkal bír:
A fenti kedvező tendenciákban Nagy Márton szerint még nem igazán érződik az őszi 21 pontos új gazdasági akcióterv hatása, ami a bérkonvergenciára, a lakhatásra, a Demján Sándor-tervvel pedig a kis- és középvállalkozások bővülésére koncentrál. Ezek tehát a következő hónapoktól adnak új lendületet a magyar gazdaságnak, amit a kormány által most elhatározott újabb 3 programelem is segít majd.
A részletekkel kapcsolatban újságírói kérdésre a miniszter az alábbi pontokat osztotta meg:
A miniszter hangsúlyozta: az adókedvezmény a gyermekek meglététől függ – teljesen mindegy e tekintetben, hogy hány éves a szülő által felnevelt gyermek. Nagy Márton szerint a mostani intézkedéssel teljes lesz a családi adókedvezmények rendszere, hiszen 25 éves korig minden fiatal szja-mentes lesz, ma a 30. életévig gyermeket szülők szintén adómentességet élveznek, ezt egészítik majd ki az új rendelkezések.
Az élelmiszer-infláció elleni küzdelem egyik eleme a nyugdíjasok áfa-visszatérítése. Itt a nyugdíjasok áfa-visszatérítéséről szólva a miniszter elmondta, a nyugdíjasok egy vonalkódos kártyát kapnak majd, amelyet a pénztáraknál lehet majd lehúzni, és így kap pontos képet a NAV arról, hogy mekkora is az az összeg, amit a nyugdíjas olyan termékre költött, amely után visszatérítésre lesz jogosult.
A visszatérítést a nyugdíjasoknak utalják majd vissza, illetve annak a 29 százaléknak, akik készpénzben veszik fel a nyugdíjukat, készpénzben fizetik vissza. Az átutalás mértéke 10-15 ezer forint lehet maximálisan havonta, a pontos mértékéről Nagy Márton szavai szerint a miniszterelnök mai parlamenti felszólalásában oszt majd meg információt.
Fontos, hogy az érintettek nem csupán részleges – a 27 és a 18 százalék, valamint a kedvezményes 5 százalékos kulcs közötti különbséget –, hanem teljes áfa-visszatérítést kapnak a keret erejéig. A visszaélésekre oda fognak figyelni, ennek alapja, hogy az áfa-visszatérítést csak a nyugdíjas kaphatja meg.
Nagy Márton szavai szerint a bevezetésnek csak tervezett időpontja 2024 októbere. Miután régóta készülnek a programmal, nem kizárt, hogy hamarabb indulhat az új rendszer.
Az élelmiszerár-infláció elleni küzdelem másik oldala a kereskedelmi láncok presszionálása az árak leszorítására. Nagy Márton szerint itt két hetet kaptak a láncok, hogy megtegyék a javaslataikat. De a miniszter szerint nem csak a kereskedőkön múlik az árak visszavágása, ezért a beszállítói lánc egészében zajlanak a tárgyalások a következő napokban. Ha a kormány úgy ítéli meg, hogy a felkínált lépések nem elegendők, akkor visszatérhet az árkorlátozás.
Ez viszont a miniszter szavai szerint azzal járna, hogy az árkorlátozásban érintett termékek mellett a helyettesítő termékekre nyereségmarzs-korlátozást vezetnek be, hogy azok emelésével a cégek ne kompenzálják a fogyasztók kárára kiesésüket.
A pénzügyi tudatosság kapcsán Nagy Márton szerint napjainkban arról érdemes beszélni, mi is folyik az állampapírpiacon. A miniszter szerint őrület van – a szolgáltatói oldalon mindenki vadászik az állampapírból kinyert pénzekre.
Emlékeztetett: 2025-ben történelmi nagyságrendű, 1700 milliárd forintos kamat kerül kifizetésre 14 000 milliárdos állampapír-állomány után – azaz átlagosan 12 százalékos kamatot fizet az állam. Túl vagyunk a januári 300 és a februári 480 milliárdos kifizetési csúcson, márciusban újabb 300 milliárdos csúcs lesz.
A lejáró és kedvezőtlenebb kamatozásúvá váló Prémium Magyar Állampapírnál a miniszter szerint 48 százalékos a visszaváltási arány – de a többség csak leváltja a konstrukciót, és visszateszi más lakossági állampapírba a befektetését, sőt a kamat 2/3-a is visszamegy az állampapírpiacra.
A kérdés tehát, hogy a fennmaradó 560 milliárdos összeg hol találja meg a helyét a gazdaságban. Nagy Márton szerint ez a pénz
A magyar lakosság pénzügyi tudatossága egyébként a miniszter szerint magas. Ezt bizonyítja szerinte, hogy a háztartások nettó pénzügyi vagyona ötszörösére nőtt az elmúlt évtizedben, a 110 ezer milliárdos adatnak köszönhetően GDP-arányosan az egyik legmagasabb mutatóval büszkélkedhetünk, amihez még hozzáadandó a komoly mértékű ingatlan vagyon is – hívta fel végül a figyelmet a nemzetgazdasági miniszter.
(Borítókép: Getty Images Hungary)