Index Vakbarát Hírportál

Ez nem egy baráti tett, Donald Trump vámjai bántalmazóak – így reagált a világ az Egyesült Államok vámtarifáira

2025. április 3., csütörtök 08:43

A legtöbb ország elítélte, és válaszul új vámok bevezetését ígérték az amerikai termékekre, miután Donald Trump amerikai elnök április 2-án a világ minden országára 10 százalékos vámtarifát, bizonyos országok esetén pedig ennél is nagyobbat vetett ki – az EU-ból érkező termékekre például 20, a Dél-Koreából és Japánból érkező termékekre 24, míg a kínai javakra további 34 százalékot, amivel a Kínával szemben kivetett vámtarifák 54 százalékra nőttek. Kína ellenlépéseket ígért, szerinte Trump egyoldalú vámtarifa-emelkedése bántalmazó.

Egymás után reagálnak a világ vezetői, miután Donald Trump amerikai elnök április 2-án, magyar idő szerint este tíz órakor bejelentette, hogy az Egyesült Államok a világ minden országából érkező termékre 10 százalékos vámtarifát vet ki, ugyanakkor néhány ország esetén ez ennél magasabb – az Európai Unióra például 20 százalékot, míg Kínára 34 százalékot.

Mint arról beszámoltunk, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közvetlenül a bejelentést követően elítélte Donald Trump intézkedését, határozott választ ígért, emellett felszólította az amerikai elnököt, hogy hagyjon fel a konfrontációval és helyette a tárgyalóasztalnál keressenek megoldást.

Trump új vámjai az egyik leginkább az amerikai–kínai kereskedelmi kapcsolatokat érintik, miután Trump a már meglévő vámterheket további 34 százalékponttal növelte, amivel már 54 százalékos vámtarifa terheli a Kínából érkező termékeket.

A kínai kereskedelmi minisztérium közleményében a vámtarifák azonnali eltörlését követelte, emellett kijelentette, hogy Trump vámjai „tipikus egyoldalú bántalmazó gyakorlatot jelentenek".

Kína azt ígérte, válaszul új vámtarifákat fog bevezetni az Egyesült Államokkal szemben, hogy megvédje saját jogait és érdekeit.

Az Egyesült Államok szubjektív és egyoldalú értékeléseken alapuló úgynevezett »kölcsönös tarifákat« szabott meg, ami ellentétes a nemzetközi kereskedelmi szabályokkal, és súlyosan aláássa az érintett felek törvényes jogait és érdekeit

– olvasható a közleményben.

Dél-Korea megbízott elnöke, Han Dokszu rendkívüli támogatási intézkedéseket rendelt el az érintett iparágak és vállalkozások számára, beleértve az autóipart is. Az Egyesült Államok az egyik legfontosabb ázsiai szövetségesével szemben 25 százalékos vámtarifát vetett ki, emiatt a dél-koreai elnök arra utasította a tisztviselőket, hogy aktívan tárgyaljanak Washingtonnal a vámtarifák hatásainak minimalizálása érdekében.

A japán kereskedelmi minisztérium közölte, hogy munkacsoportot hoz létre az új vámok hatásának tanulmányozására, és jelenleg semmilyen opciót nem zártak ki, miként reagáljanak.

A Japánból érkező termékekre Trump 24 százalékos tarifát vetett ki, emellett minden autóra 25 százalékos vámot jelentett be, ami az Egyesült Államok keresletére támaszkodó japán autóipart rendkívül súlyosan érintheti.

Óvatos, de merész és gyors módon kell eldöntenünk, mi a legjobb Japánnak és a leghatékonyabb

– mondta a japán kereskedelmi miniszter.

Csütörtökön életbe lépett a korábban bejelentett, 25 százalékos vámtarifa az importált autókra, a japán autóipar várhatóan az Egyesült Államok keresletére való támaszkodása miatt az egyik leginkább érintettek között lesz.

Az ausztrál miniszterelnök, Anthony Albanese mély csalódottságát fejezte ki, miután Trump országára 10 százalékos kölcsönös vámot jelentett be.

Albanese szerint ez nem baráti cselekedet Trumptól, majd emlékeztetett arra, hogy a kölcsönös vám nulla lenne Ausztrália kapcsán.

Az ausztrál kormányfő hangsúlyozta, a Trump által kivetett vámok indokolatlanok, ugyanakkor hozzátette, Ausztrália nem fogja azokat megtorolni.

A Trump-adminisztráció vámtarifáinak nincs logikai alapjuk, és szembemennek két nemzetünk partnerségének alapjával. Ez nem baráti cselekedet. A mai döntés tovább növeli a bizonytalanságot a világgazdaságban, és megnöveli az amerikai háztartások költségeit

– fogalmazott az ausztrál kormányfő. Ausztrália és az Egyesült Államok között egyébként szabadkereskedelmi egyezmény van érvényben, a hivatalos adatok szerint pedig az Egyesült Államok kétszer annyit importál Ausztráliából, mint amennyit Ausztrália az Egyesült Államokból.

Todd McClay új-zélandi kereskedelmi miniszter is reagált arra, hogy az országára Trump 10 százalékos vámtarifákat vetett ki. 

Új-Zéland érdekeit egy olyan világ szolgálja a legjobban, ahol a kereskedelem szabadon áramlik ... Új-Zéland kétoldalú kapcsolata az Egyesült Államokkal továbbra is erős. Beszélni fogunk az adminisztrációval, hogy több információt kapjunk, és az exportőreinkkel, hogy jobban megértsük, milyen hatással lesz ez a bejelentés

– fogalmazott McClay az MTI szemléje szerint.

Annak ellenére, hogy a kanadai termékekkel szemben új vámtarifákat nem jelentett be Trump április 2-án, Kanada új miniszterelnöke, Mark Carney is reagált az amerikai elnök bejelentésére, azt ígérve,

Kanada céltudatosan és erővel fog harcolni az Egyesült Államok vámtarifáival szemben.

A brazil kormány is sajnálatát fejezte ki a washingtoni döntés miatt, miszerint további, legfeljebb 10 százalékos vámokat vet ki az országba irányuló összes brazil exportra.

„A brazil kormány a jogos nemzeti érdekek védelmében minden lehetséges intézkedést értékel a kétoldalú kereskedelemben a kölcsönösség biztosítása érdekében, beleértve a Kereskedelmi Világszervezethez fordulást is” – közölte a brazil külügyminisztérium az MTI szemléje szerint.

(Borítókép: Donald Trump 2025. április 2-án. Fotó: AP Photo / Evan Vucci)

Rovatok