Míg Donald Trump gazdasági forradalomnak értékeli a szerdán bevezetett új vámrendszert, addig az amerikai bankok elemzői szerint a Donald Trump által kivetett importvámok elképesztően negatív hatással lesznek az Egyesült Államok gazdaságára. Az amerikai elnök azt várja az új rendelkezéstől, hogy az méltányos és kiegyensúlyozott kereskedelemhez vezet Kína és az Egyesült Államok között.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert. Az elnök Truth Social internetes közösségi oldalán tett bejegyzésében kifejtette, hogy fenntarthatatlan volt az, ahogyan az Egyesült Államokat kereskedelmi partnerei, köztük Kína kezelte.
Mi voltunk azok az ostobák, akik tehetetlenül tűrik a korbácsot, de eddig és ne tovább
– fogalmazott az elnök.
Donald Trump azt hangoztatta, hogy nem lesz könnyű, de az Egyesült Államok győzni fog, és az eredmény történelmi lesz. A munkahelyek és vállalkozások számának példátlan növekedését ígérte azáltal, hogy azok visszatérnek az országba. Megismételte, hogy már több mint 5 milliárd dollárnyi új befektetésről született bejelentés, és ez csak tovább növekszik.
Az elnök még pénteken szintén közösségi oldalán közölte, hogy rendeletet írt alá, amelyben 75 nappal meghosszabbítja a TikTok működését, azaz ennyivel kitolja azt a törvényi határidőt, ameddig a kínai tulajdonos, a ByteDance számára előírták, hogy eladja amerikai érdekeltségét.
Reméljük, hogy jóhiszemben folytatjuk a munkát Kínával, amely – úgy értesültem – nem nagyon örül a viszonossági vámunknak, ami szükséges a méltányos és kiegyensúlyozott kereskedelemhez Kína és az Egyesült Államok között
– fogalmazott Donald Trump. Elemzők szerint a TikTokról szóló egyeztetés része lehet egy szélesebb, vámokról szóló megállapodásnak.
Hétfőn a vámokról is szó lesz Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök tervezett washingtoni látogatásán, amikor ismét találkozhat Donald Trumppal. Az amerikai vámrendelet az Izraelből érkező árukat 17 százalékos behozatali teherrel sújtja.
Az amerikai elnök szerdán jelentett be az új vámrendeletét, amelyben rögzítették az Európai Unióval szembeni 20 százalékos, valamint a Kínával szembeni 34 százalékos importvám bevezetését. Az Egyesült Államok kiemelt kereskedelmi partnerei és szövetségesei közül Japán esetében 24 százalék, Indiára 26 százalék, az Egyesült Királyságra és Brazíliára 10 százalék lesz a „viszonossági vám”, az Izraelből az Egyesült Államokba szállított termékek után pedig 17 százalékot kell fizetni.
Az elnök a Fehér Ház kertjében tartott ceremónián a nyilvánosság előtt írta alá a vámrendeletet, amit megelőzően csaknem egyórás beszédben érvelt a „viszonossági vámok” mellett. A gazdasági indokok között említette, hogy 2024-ben az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt, és elmondta: azt az évtizedes gyakorlatot kívánja megszüntetni, ami az Egyesült Államok „kihasználására” épült a külkereskedelemben.
A kereskedelmi partnerek által alkalmazott, az amerikai exportot nehezítő akadályok között kiemelte az árfolyam-politikát, az általános forgalmi adó rendszerét, valamint további előírásokat. Példaként említette az Európai Unió szabályozását, amire hivatkozva az amerikai baromfitermékeket nem engedi be piacára, valamint bírálta Ausztráliát, amiért az amerikai marhahús megjelenését akadályozza piacán.
Az elnök egyben felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államokban végzett termelési tevékenységet nem terheli vám, ami ösztönzőleg hat majd az ipari befektetésekre, és munkahelyeket teremt az amerikai emberek számára.
Az amerikai bankok elemzői szerint a Donald Trump által kivetett importvámok elképesztően negatív hatással lesznek az Egyesült Államok gazdaságára. A reál-GDP-növekedés inkább csökkenés lesz év végére, de a vámok csökkentik majd a munkaerő-felvételt is, ami idővel a munkanélküliséget növeli majd. A vámok bejelentése az amerikai részvények S&P 500-indexét 11 hónapos mélypontra küldte, ami 5,4 billió dolláros piaci értéket törölt el mindössze három nap alatt.
A JP Morgan Chase & Co., miután figyelembe vette a Trump-kormányzat által a héten bejelentett vámok várható hatását, közölte, hogy várakozásai szerint az amerikai gazdaság idén recesszióba kerül.
„Most arra számítunk, hogy a reál-GDP a vámok súlya alatt zsugorodik, és az egész évre jelenleg -0,3 százalékos reál-GDP-növekedést várunk a korábbi 1,3 százalékhoz képest” – mondta pénteken a bank vezető amerikai közgazdásza, Michael Feroli.
A gazdasági tevékenység előre jelzett zsugorodása várhatóan csökkenti a munkaerő-felvételt, és idővel 5,3 százalékra emeli a munkanélküliségi rátát
– fogalmazott Feroli. Donald Trump elnök szerdai bejelentése, miszerint jelentős vámokat vet ki az amerikai kereskedelmi partnerekre világszerte, 11 hónapja a legalacsonyabb szintre küldte az amerikai részvények S&P 500-as indexét, ami 5,4 billió dollár piaci értéket törölt el mindössze két kereskedési ülés alatt a hét végére.
A világ 500 leggazdagabb emberének vagyona egyetlen nap alatt 208 milliárd dollárral csökkent, miután Donald Trump bejelentette új, átfogó vámintézkedéseit, amelyek globális piaci pánikot okoztak.
A Bloomberg által készített Milliárdosok Indexének 13 éves történetében ez a negyedik legnagyobb egynapos zuhanás és a legnagyobb visszaesés a Covid–19 tetőzése óta.
A lap szerint az amerikai milliárdosokat érte a legerősebb csapás, élükön a Meta Platforms alapítójával, Mark Zuckerberggel és az Amazon.com alapítójával, Jeff Bezosszal. Carlos Slim, Mexikó leggazdagabb embere azon kevés milliárdos közé tartozott az Egyesült Államokon kívül, aki megmenekült a vámok hatásától. A mexikói tőzsde 0,5 százalékkal emelkedett, miután az országot kihagyták a Fehér Ház kölcsönös vámcélpontjainak listájáról, ami Slim nettó vagyonát körülbelül 4 százalékkal 85,5 milliárd dollárra növelte. A Közel-Kelet volt az egyetlen régió, ahol a Bloomberg vagyonindexében szereplők nettó nyereséget könyvelhettek el a nap folyamán.
(Borítókép: Donald Trump 2025. április 2-án. Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images)