Index Vakbarát Hírportál

Oroszországra nem is vetett ki vámot Trump, mégis szenvednek tőle

2025. április 7., hétfő 15:29

Az orosz elnöki szóvivő, Dmitrij Peszkov egy sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az Egyesült Államok elnöke által kivetett importvámok tehetnek arról, hogy csökken az nyersolajár, miközben ők mindent megtesznek azért, hogy „minimalizálják a nemzetközi gazdasági vihar” orosz gazdaságra gyakorolt hatásait. Mindeközben a Brent hordónkénti ára négyéves mélypontra, 62,95 dollárra csökkent.

Az olajárak csökkenése összefügg az importvámok kivetéséről szóló amerikai döntéssel – mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő újságíróknak a RIA Novosztyi szerint. „Ez összefügg az Egyesült Államok azon döntésével, hogy a világ legtöbb országára vámokat vet ki” – mondta arra a kérdésre, hogy a Kreml lát-e kockázatokat az orosz gazdaságra nézve az olaj jegyzésének csökkenése miatt. Peszkov szerint Oroszország mindent megtesz a történtek következményeinek minimalizálása érdekében.

Gazdasági hatóságaink nagyon szorosan figyelemmel kísérik ezt a helyzetet, és természetesen mindent megtesznek és meg is fognak tenni annak érdekében, hogy minimalizálják a nemzetközi gazdasági vihar gazdaságunkra gyakorolt következményeit

– fogalmazott a szóvivő.

A kőolaj világpiaci ára csökkenéssel kezdte a hetet – a Brent hordónként ára 62,95 dollárra mérséklődött. Ez pedig 2021. április 12. óta a legalacsonyabb árfolyam. A piacon irányadó WTI már 60 dollár alatt van hordónként, míg az Ural típusú olajért 50 dollár körüli összeget kérnek, ami csaknem kétéves mélypontot jelent a Bloomberg szerint.

A helyzetet jelentősen befolyásolják az amerikai gazdasággal kapcsolatos aggodalmak. Április 2-án Donald Trump elnök aláírta a más országokból származó behozatalra vonatkozó importvámok bevezetéséről szóló végrehajtási rendeletet. A minimális alapvám mértéke tíz százalék lesz, de szinte minden országnak magasabb vámtarifákkal kell majd szembenéznie – ezeket az államoknak az adott országgal szembeni kereskedelmi deficitje alapján számították ki az egyensúly elérése érdekében.

Világszintű zuhanás

Ez komoly részvénypiaci eséshez vezetett mind magában az Egyesült Államokban, mind világszerte. Trump döntése hullámként söpört végig: óriási mínuszok repkednek az európai és az ázsiai tőzsdéken is, de a legnagyobb pofont forintostul, OTP-stül a magyar piacok kapták – bár azóta korrekció ment végbe.

Hétfőn 9 óra előtt kéthavi mélypontra jutott a forint, és elérte 408,3 körüli szintet az euróval szemben, később enyhén, de erősödött. Hétfőn a nyitást követően 10,3 százalékos mínuszba került a Budapesti Értéktőzsde. A nyitás után az OTP pedig több mint 15 százalékot esett – délutánra mínusz 2 százalék körülire korrigált. A vezető európai részvényindexek is régen látott mínuszokban vannak.

Az elmúlt több mint 70 évben nem volt ennyire rossz nyitánya a tőzsdének, mint amilyet Donald Trump vámtarifái okoztak. A szakértők szerint bármennyire is erős gazdaságot és tőzsdét örökölt Trump, az intézkedései simán recesszióba taszíthatják az amerikai gazdaságot. Érdekesség, hogy az elnök tavaly októberben még azzal kampányolt, hogy ha Kamala Harris nyer, akkor az recessziót okozhat az Egyesült Államokban.

Rovatok