Az amerikai elnök közösségi oldalán reagált a nap eseményeire: sok helyen zuhan a tőzsde, borul a gazdaság, a részvények és az olajárak mélyrepülésben Trump importvámja miatt. Elmondása szerint az Egyesült Államok gazdasága nagyon is rendben van, nincs infláció, csökkennek az olajárak és a kamatlábak, nem beszélve az élelmiszerárakról, mindemellett Amerika dollármilliárdokat keres a kivetett vámokkal.
Donald Trump X-oldalán osztott meg néhány észrevételt a vámok óta bevezetett változásokról, amelyeket ő mindenképpen pozitívnak ítél meg, lévén, hogy szerinte az árak csökkennek, infláció nincs, az Egyesült Államok pedig dollármilliárdokat keres a bevezetett importvámoknak köszönhetően.
Az olajárak csökkennek, a kamatlábak csökkennek (a lassan mozgó Fednek csökkentenie kellene a kamatlábakat!), az élelmiszerárak csökkennek, nincs infláció, és a régóta bántalmazott Egyesült Államok hetente dollármilliárdokat hoz be a már érvényben lévő vámokkal a visszaélő országoktól
– fogalmazott az amerikai elnök.
„Mindezt annak ellenére, hogy a legnagyobb visszaélő, Kína, akinek a piacai összeomlanak, most emelte meg a vámjait 34 százalékkal, a már régóta nevetségesen magas vámjain felül” – tette hozzá. Kifejtette továbbá, hogy a visszaélő országoknak figyelmeztetést küld, hogy ne vágjanak vissza, mert évtizedekig „eleget kerestek, kihasználva a jó öreg Amerikát”. Amiért a múltbeli vezetőket hibáztatta, hogy hagyták és tűrték ezt.
Mindeközben a vámok bevezetése komoly részvénypiaci eséshez vezetett mind magában az Egyesült Államokban, mind világszerte. Trump döntése hullámként söpört végig: óriási mínuszok repkednek az európai és az ázsiai tőzsdéken is, de a legnagyobb pofont forintostul, OTP-stül a magyar piacok kapták – bár azóta korrekció ment végbe, Nagy Márton pedig összehívta a válságstábot.
Hétfőn 9 óra előtt kéthavi mélypontra jutott a forint, és elérte 408,3 körüli szintet az euróval szemben, később enyhén, de erősödött. Hétfőn a nyitást követően 10,3 százalékos mínuszba került a Budapesti Értéktőzsde. A nyitást után az OTP pedig több mint 15 százalékot esett – délutánra mínusz 2 százalék körülire korrigált. A vezető európai részvényindexek is régen látott mínuszokban vannak.
Az elmúlt több mint 70 évben nem volt ennyire rossz nyitánya a tőzsdének, mint amilyet Donald Trump vámtarifái okoztak. A szakértők szerint bármennyire is erős gazdaságot és tőzsdét örökölt Trump, az intézkedései simán recesszióba taszíthatják az amerikai gazdaságot. Érdekesség, hogy az elnök tavaly októberben még azzal kampányolt, hogy ha Kamala Harris nyer, akkor az recessziót okozhat az Egyesült Államokban.
Donald Trump ugyanakkor elmondta, hogy a világpiaci zűrzavar ellenére sem hátrál meg a tarifáit illetően. „Néha gyógyszert kell szedned, hogy helyrehozz valamit” – mondta. A Goldman Sachs új előrejelzést adott ki, amely szerint akkor még valószínűbbé válna a recesszió, ha Trump visszalépne a tarifáitól. A pénzügyi cég szerint a gazdasági növekedés drámaian le fog lassulni „a pénzügyi feltételek éles szigorítását, a külföldi fogyasztói bojkottot és a politikai bizonytalanság folyamatos fenntartását követően, amely valószínűleg jobban visszafogja a tőkekiadásokat, mint azt korábban feltételeztük”.
Peter Navarro, a Fehér Ház kereskedelmi tanácsadója azt javasolta, hogy az országok tegyenek sokkal többet, mint pusztán saját tarifáik csökkentése, hogy megállapodásokat érjenek el, mondván, strukturális változtatásokat kell végrehajtaniuk adózási és szabályozási kódexükben.
Bill Ackman fedezeti alapkezelő vasárnap Howard Lutnick kereskedelmi minisztert ostorozta, aki szerinte „közömbös a tőzsde és a gazdaság összeomlása iránt”. Azt mondta, hogy a Cantor Fitzgerald, a Lutnick által vezetett pénzügyi cég, mielőtt Lutnick belépett a Trump-kormányzatba, a kötvénybefektetésekből profitálhatott. Hétfőn Ackman bocsánatot kért kritikájáért, de megismételte a Trump-féle vámokkal kapcsolatos aggodalmait.
Egyszerűen frusztrált vagyok, amikor azt látom, hogy egy szerintem súlyos politikai hiba történik, miután országunk és az elnök hatalmas gazdasági előrelépést ért el, ami most a vámok miatt veszélybe került
– írta az X-en.
A Fehér Ház vezető gazdasági tanácsadója, Kevin Hassett azt mondta a Fox Newsnak, hogy Ackmannek „egy kicsit enyhítenie kellene a retorikán”. Hassett kitartott amellett, hogy más országok, nem pedig az Egyesült Államok viseli majd a vámok terhét.
Elon Musk techmilliárdos, Trump egyik főtanácsadója a szövetségi kormány átalakításával kapcsolatban a hétvégén szkepticizmusának adott hangot a vámokat illetően. Musk azt mondta, hogy a tarifák megemelnék a Tesla, elektromosautó-gyártó cége költségeit. Hangot adott azon meglátásának is, hogy Amerika és Európa között a „nullaszázalékos tarifák felé kellene elmozdulni”.