Idénymunkákra kölcsönadják majd a nyáron a közmunkásokat, ha egy mezőgazdaági vállalkozó magasabb bért kínál, mint amennyi a közmunkások fizetése – írja a Napi Gazdaság. A lap szerint a Belügyminisztériumban olyan törvénytervezet készül, ami megváltoztatja a közfoglalkoztatottak jogállását, akik így álláskeresőként lennének nyilvántartva.
A tervezetben az is szerepel, hogy
Az viszont továbbra is tilos lenne, hogy egy cég kirúgjon valakit az állásából, hogy aztán közmunkásokkal végeztesse el az adott feladatot.
A Napi Gazdaság szerint Réthy Pál, a Belügyminisztérium közfoglalkoztatással felelős főosztályvezetője a parlament vállalkozásfejlesztési bizottságában arról beszélt, hogy a jelenlegi 215 ezerről a nyár végére 260 ezerre nőhet a közmunkások száma, a kormányhivatalok augusztus végén osztják szét az önkormányzatoknak az ehhez szükséges pénzt. Réthy azt is elmondta, hogy továbbra sem akarják a közmunkások bérét a minimálbér szintjére emelni, mert akkor már azokkal versenyeznének, akik a nyílt piacon keresnek állást, és így még többen ragadnának a közfoglalkoztatásban.
A Világgazdaság ma reggeli cikke viszont pont arról ír, hogy a
A helyzet az, hogy ugyan a közmunka kevesebbet fizet, mint a minimálbér, nyolc órás munkánál nettó 51-ezer forintot, vagyis a minimálbér háromnegyedét, a legtöbb közmunkaprogramban naponta csak hat órát kell dolgozni, ami mellett a résztvevőnek marad ideje még adómentes pluszbevételt hozó dolgokra, munkákra. Ezzel jobban kijönnek a legszegényebbek közül, mint ha napi nyolc órát kellene a 68 ezer nettós minimálbérért mondjuk mosogatniuk. Persze ezen az új tervezett szabályok változtathatnak valamit, de azt nem tudni, hogy ezek mikortól lesznek érvényesek.