Pár napja mindenki azon gondolkodott, hogy vajon mi értelme van Pintér Sándor belügyminiszter törvényjavaslatának, amiben három hónapra kizárnák a közmunkából (és így a segélyezésből is) azt, aki úgy lett munkanélküli, hogy felmondott a munkahelyén vagy közös megegyezéssel távozott. És meg is van a válasz:
Vs.hu-nál olvasták át alaposan a törvénymódosító javaslatot, amiből kiderül, hogy mi is ennek az egésznek az értelme. A közfoglalkoztatás egyik újítása lenne, hogy ha egy gazda idénymunkára embereket keres, akkor elég, ha szól az önkormányzatnak, hogy küldjenek ki neki közmunkásokat, akiket a polgármester kiválaszt, majd "egyszerűsített foglalkoztatás" keretében átpasszol neki annyi embert, amennyit kér. Ez a gazdának jó, mert nem kell bajlódnia a munkáskereséssel és csak 500 forint közterhet kell fizetnie.
És hogy jön az egészhez az, hogy kizárják a közmunkából, aki felmond? Hát úgy, hogy
mert akkor nem kap segélyt meg nem lesz nagyon lehetősége mást csinálni, hiszen a közmunkaprogramból kiesik három hónapra. Az sem opció, hogy alapból nem fogadja el a felkínált munkát, mert akkor is elesik a segélytől és a közmunkától.
Szóval nagyjából az történik, hogy a kormány még azt a kevés "piaci" álláslehetőséget, ami elérhető a vidéki munkanélküliek számára, azt is közmunkává alakítja, a legszegényebbeket pedig megfosztja a választás lehetőségétől. Innentől a rendszer inkább emlékeztet egy robotra kirendelt zsellérre az 1700-as évekből, mint egy modern munkavállalóra.