Egyre képzettebbek a munkavállalók világszerte, azonban nem mindig találnak megfelelő állást, azaz a felsőfokú oktatáshoz való egyre jobb hozzáférés nem csökkenti a munkanélküliséget – derült ki a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legfrissebb felméréséből, amelyben az oktatás és a munkaerőpiaci elhelyezkedés kapcsolatát vizsgálták.
A hétfőn este nyilvánosságra hozott kutatás szerint az elemzésben részt vevő 64 országból 62 esetében nőtt a felsőfokon képzett munkavállalók száma az utóbbi 15 évben. A legnagyobb mértékben Kanadában, Luxemburgban és Oroszországban emelkedett a diplomás alkalmazottak száma. Az alapfokú vagy alacsonyabb szintű oktatásban részesült munkavállalók száma ezzel párhuzamosan csökkent, írja az MTI.
Steven Kapsos, az ILO adat-előállítási és elemzési részlegének vezetője szerint pozitív fejlemény, hogy több képzett munkavállaló kap magasabb fizetést, és dolgozhat jobb munkakörülmények között. Ez nemzetgazdasági és világgazdasági szinten is kedvező hatású, mert a képzettség szintje és a termelékenység között szoros összefüggés van.
– hívják fel a figyelmet az elemzés készítői. Bár ők a magas jövedelmű országokban kisebb eséllyel válnak munkanélkülivé, a közepes vagy alacsony jövedelmű országokban azonban jobban ki vannak téve a munkanélküliségnek, mint az alacsonyabban képzett emberek. Világszerte a munkavállalók 72 százaléka dolgozik közepes, ötödük magas és 8 százalékuk alacsony jövedelmű országban. Ez a jelenség, ha nem tesznek ellene valamit, akadálya lehet a gazdasági növekedésnek – hangsúlyozta Rosina Gammarano, az ILO statisztikai osztályának munkatársa a közleményben.
A kutatás készítői beszámolnak arról is, hogy