Sikeresnek minősítették a kísérletet, amelyben egy új-zélandi cég dolgozói heti öt nap helyett csak négy napot dolgoztak ugyanannyi fizetésért - írja a Guardian. A kísérlet márciusban és áprilisban zajlott a Perpetual Guardian nevű 250 fős vagyonkezelő cégnél, a kísérlet eredményét pedig mostanra elemezte ki két, a kísérletet figyelő kutató.
A cég alapítója, Andrew Barnes azt mondta, azért akarta kipróbálni a négy napos munkahetet, mert sok dolgozóján érezte, hogy munka mellett nehezen tudják elintézni a személyes vagy családi ügyeiket. Barnes elmélete az volt, hogy ha hagyna egy hétköznapot a dolgozóinak, hogy az ügyes-bajos dolgaikat intézzék, akkor sokkal hatékonyabban tudnának dolgozni a maradék négy napban.
A kísérlet eredménye szerint pedig a főnök elmélete helyes volt: a heti négy munkanapra átálló dolgozók mind azt mondták a kísérletet figyelő kutatóknak, hogy hét százalékponttal kevésbé voltak stresszesek, elégedettebbek voltak a munkájukkal, motiváltabban és elkötelezettebben dolgoztak. A kísérlet előtt a dolgozók 54 százaléka mondta azt, hogy el tudja intézi a személyes vagy családi ügyeit és a munkahelyi dolgait is, a kísérlet után ez 78 százalékra ugrott.
A dolgozók összességében 5 százalékponttal elégedettebbek voltak az életükkel a kísérlet után.
Mindeközben a munkakedv vagy a hatékonyság sem csökkent, úgy hogy úgy tűnik, a négy napos munkahétnek nincs hátulütője, csak előnyei vannak.
Nem kellett a cég minden dolgozójának átállni a négy napos munkahétre, viszont aki megmaradt a régi rendszerben, az se maradt ki a munkaügyi jófejségből: az öt napot dolgozóknak Barnes lehetővé tette, hogy rugalmasabb munkaidőben dolgozzanak, hogy úgy osszák be a munkaidejüket, ahogy nekik a legkényelmesebb.
A Perpetual Guardian a kísérlet eredményeit hallva át is állt arra, hogy aki akar, az továbbra is dolgozzon heti négy napot.