Megállapodott a Bankszövetség a kormánnyal, és téltől érkezik az autóhitelek forintosítása is, hivatkozik Varga Mihály bejelentésére a Portfolio. Régóta szó van már róla, csak azt nem lehetett tudni, hogy mikor és hogyan tervezi az NGM az újabb forintosítást, ami nagyjából 229 ezer élő szerződést érint.
Sok választót érint a probléma, és érintettek közül 30 ezer embernek jelzáloghitele is van, ráadásul több 10 ezren vannak olyanok, akiknek autó-és fogyasztási hitelük is van, vagyis érzékeny problémáról van szó.
A bankok már az előző forintosítási körben is felajánlották az ügyfeleknek, hogy az autó- és fogyasztási hiteleket is átalakítja, de akkor nagyon kevesen éltek ezzel a lehetőséggel.
A devizahitelek aránya 54 százalékról 3 százalékra fog csökkenni, ha a folyamat a végéhez ér - mondta Varga, aki ezt korszakhatárnak nevezte a lap szerint.
A gépjármű hitelek és a személyi hitelek teljes állománya 305 milliárd forintot tesz ki az NGM szerint. piaci árfolyamon fogják forintosítani az érintett devizahiteleket, egészen pontosan 309,2 forinton az euró esetében, 287,2 forinton a svájci frank esetében. 31 milliárd forintot kapnak így a devizahitelesek Varga szerint, amit most kulturáltabban osztanak szét: felét a bankok fizetik, felét a kormány.
Illetve pontosabban például frank árfolyama csak most 287 forint, de mire átváltják a hiteleket frankonként 31 forintnyi kedvezményt kell kapnia az ügyfélnek.
Az érintett devizahiteleseknek nem kell is kell sokat tenniük a forintosításért. A menetrend ugyanis következő:
Az ügyfelek számára a döntés nem kötelező. Ha nem kívánja forintosítani a hitelét, akkor válaszolni kell az emlegetett értesítő levélre. Ha nem érkezik válasz 30 napon belül, akkor automatikusan forintosítják a hitelt. Már nem élő szerződéseknél 30 nap lesz arra, hogy eldöntse az ügyfél, hogy kér-e forintosítást.