Látványosan drágábbak lettek idén a biztosítások, egyebek mellett a kgfb-díjak például a vártnál majdnem másfélszer inkább emelkedtek tavalyhoz képest. Már tavaly is lehetett sejteni, hogy csökkenni fog a verseny, a biztosítók egyre kevésbé kampányolnak a fogyasztókért ebben a szegmensben, de csak 10 százalék körüli drágulást lehetett becsülni.
Most viszont előző héten egy átlagos szerződést már rekordmagas, 35 630 forintos díjon kötöttek, ami tavaly január hasonló hetéhez képest már
hivatkozik a Netrisk adataira a Világgazdaság. Korábban 2007-ben volt megközelítően hasonlóan drága ez a biztosítás, akkor átlagosan 35,1 ezer forint volt. A cég adatai szerint egyébként a nagyobb autók biztosítása jobban drágul, mint a kicsiké, az átlag autósok várhatóan kevésbé érzik majd meg.
A legkevesebbet 2013-ban kellett fizetnünk, akkor 20 ezer forint alá is ment az átlagos díj. Viszont akkor behozták, hogy ne csak évente egyszer hirdethessenek új tarifát a biztosítók, hanem bármikor. Ezzel kevésbé kellett kampányolniuk egy meghatározott időszakra a biztosítóknak, nem kell annyira versenyezniük a kevésbé tudatos fogyasztókért.
Emellett a szereplők szám a is csökkent, csődbe ment az Astra, kivonult a CIB és az MKB is. Ráadásul tavaly március óta eltörölte az állam az új ügyfeleknek adható kedvezményrendszert, azaz tilos olcsóbban kínálni bármilyen biztosítást egy új ügyfélnek, mint egy réginek. A biztosítók ara is panaszkodnak azért, hogy egyre több a baleset és a kár, azért is emelkednek az árak, nem csak az erős verseny hiánya miatt.
De például az utasbiztosítások is erősen nőttek, tavaly átlagosan 7 százalékkal a cég adatai alapján. Ez azt jelenti, hogy egy főre egy napra átlagosan 580 forintért köthettünk utasbiztosítást. Jellemzően ezt egyébként az indulást megelőző nap tettük meg. A balesetveszélyesebb programokra indulóknak persze ennél drágább a biztosításuk, például a síelőknek átlagosan több mint 30 százalékkal volt drágább, ők 760 forintot fizethettek minden egyes napért.