Az OTP pénzügyileg is lezárta szerbiai bankvásárlását, amelyben a Société Generale-csoport szerb leánybankja és leányvállalatai az OTP Bank százszázalékos tulajdonába kerültek – közölte az OTP a Budapesti Értéktőzsde honlapján szerdán.
A 2019. június végi adatok alapján az SGS 8,3 százalékos piaci részesedésével Szerbia negyedik legnagyobb bankja. Univerzális bankként a lakossági és vállalati szegmensben egyaránt aktív – áll a közleményben. „Az akvizíció eredményeként az OTP-csoport még meghatározóbb piaci szereplővé válik az országban” – emelte ki az OTP.
Korábbi tájékoztatásuk szerint az OTP piaci részesedése a márciusig lezárt tranzakciók alapján 5,7 százalék volt Szerbiában. Bencsik László az OTP Bank vezérigazgató-helyettese márciusban sajtótájékoztatón azt mondta: a bankok előző tulajdonosai kérésének eleget téve nem közlik a vételárat. Erről annyit mondott: az elmúlt két évben végrehajtott akvizíciók összességében könyvértéknek megfelelő vételáron történtek.
Az OTP Bank Srbija az idén az első fél évben – a már bejelentett, de le nem zárt akvizíció hatása nélkül – mintegy 3 milliárd forint adózott eredményt ért el, 91 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Az OTP-csoport teljes féléves eredménye megközelítette a 178 milliárd forintot.
A szerbiai érdekeltség mérlegfőösszege a fél év végi adatok alapján 4 százalékkal 613 milliárd forintra nőtt. Az OTP Bank Srbija saját tőkéje 2019. június 30-ra 9 százalékkal 92 milliárd forintra nőtt.
Az OTP-csoport féléves pénzügyi jelentés szerint 2019. április 25-én megtörtént az OTP érdekeltségei, a Vojvodjanska banka a.d. Novi Sad és az OTP banka Srbija a.d. Novi Sad egyesülése, a Vojvodjanska banka beolvadt az OTP banka Srbijába. Az integráció első eredményei alapján a szerb bank fiókszáma 6 egységgel 148-ra, az alkalmazotti létszám 85 fővel, 4 százalékkal csökkent.
Az OTP emellett azt is bejelentette, hogy öt év alatt megduplázná részesedését Romániában. A Világgazdaságban megjelent interjúban Fatér Gyula, az OTP Bank Románia júniusban kinevezett vezérigazgatója azt mondta, a román piacon nem tervez újabb felvásárlást a bank, ehelyett organikus növekedésben gondolkodnak a bank vezetői.