Nincs is túltermelés bölcsészekből
További Defacto cikkek
A blogról
Politikusaink rendszeresen sugallják, hogy túl sok bölcsészt képez az ország, pedig sokkal könnyebb jó állást kapni mérnökként. Orbán Viktor például romkocsmák félhomályában merengő állástalan diplomásokról beszél, és a himihumi képzések kigyomlálását igéri. Palkovics László felsőoktatási államtitkár még direktebben fogalmaz, mikor a viccet idézi, mely szerint
Mit kérdez az elhelyezkedett bölcsész az állástalan bölcsésztől? – Adhatom nagyobb kólával és nagyobb krumplival?
De vajon tényleg nehezebb bölcsészdiplomával jó munkát találni?
A blogról
A Defacto blog szerzői közgazdászok, szerkesztői Kézdi Gábor, Kondor Péter, Koren Miklós, Kőszegi Botond, és Szeidl Ádám, a Közép-európai Egyetem kutatói.Defacto
Választ Magyarország legnagyobb rendszeres munkaerőpiaci adatfelvételének, a KSH Munkaerő-felmérésének adatai alapján kaphatunk. A felmérésben szereplők között létrehoztam egy tágan értelmezett “bölcsész” kategóriát amely a művészeti, bölcsésztudományi és egyes társadalomtudományi (de nem közgazdasági vagy üzleti) diplomával rendelkezőket; valamint egy “mérnök” kategóriát ami a mérnöki és tervezői diplomával rendelkezőket tartalmazza. A pontos definíciók és az ábrák adatai elérhetőek itt.
Ezeket a kategóriákat használva, az első ábra a 2011-13 időszakban mutatja a mérnökök és bölcsészek között a foglalkoztatottak arányát a 24-62 éves korosztályban.
Mindkét nemet tekintve a bölcsészeknek 79 százaléka, a mérnököknek pedig kicsit magasabb aránya, 83 százaléka dolgozik. Azonban nemekre lebontva változik a kép. A bölcsész nők a mérnök nőknél nem kisebb, hanem nagyobb, a bölcsész férfiak pedig a mérnök férfiakkal majdnem pontosan egyező arányban dolgoznak. A két nemet együtt tekintve csak azért látunk kis különbséget a mérnökök javára, mert közöttük sokkal több a férfi. Összességében: azonos neműek között nem dolgoznak nagyobb arányban a mérnökök mint a bölcsészek.
Vajon vannak különbségek a nem dolgozók között? Hogy választ kapjunk, a második ábrán a munkanélküliség és az állami juttatások szerepét mutatom be.
A bölcsészek közül többen vannak gyesen---érthető, hiszen sok közöttük a nő---a mérnökök közül pedig korai nyugdíjban. De sem munkanélküliségben, sem segélyekben nincs érdemleges különbség: mindkettő nagyon alacsony mindkét kategóriában. A nem dolgozók körében nincs tehát arra utaló jel, hogy a bölcsészek nehezebben boldogulnának.
Esetleg arról van szó, hogy - mint a gyorséttermes vicc is sugallja - a dolgozó bölcsészek rosszabb munkákat végeznek?
A harmadik ábra szerint a diplomás foglalkozásban vagy vezetőként dolgozók aránya a bölcsészek és a mérnökök között ugyanakkora, 71-71 százalék. Pontosan egyforma, 15 százalékos arányban végeznek felsőfokú képzettséget nem feltétlenül igénylő technikusi vagy asszisztensi munkát. A bölcsészek között többen dolgoznak irodai foglalkozásokban, a mérnökök között viszont többen végeznek szak- vagy segédmunkát. Összességében nincs érdemi különbség az elvégzett munka típusa szerint sem a munkapiaci sikerességben.
Vajon a különbségek csak a fiatalok körében jelentősek, és ezért nem látszanak az ábrákon? Megnéztük: a bölcsészek és a mérnökök helyzete foglalkoztatás, munkanélküliség és az elvégzett munka típusa szerint hasonló a 30-34 éves korosztály esetében is.
Mindez részben annak köszönhető, hogy a bölcsész végzettség sokféle foglalkozásban hasznosítható. Az ábrákhoz felhasznált, 2011-2013-as adatfelvételi hullámok az összesen 146-ból 99 diplomás foglalkozásban találtak bölcsész végzettségűeket. Az újságírótól a rendszergazdáig, a polgármestertől az adótanácsadóig.
A keresetekről nem áll rendelkezésre hasonló minőségű információ, csak a végzés utáni harmadik év béradatait ismerjük. Ekkor, azonos nemű munkavállalókat összehasonlítva, a bölcsészek a mérnököknél 25 százalékkal kevesebbet keresnek. Azonban a bölcsész állások sokszor nyújtanak más előnyöket: kötetlen munkaidőt, hosszabb nyári szünetet, intellektuálisan vonzóbb közeget, és a vágyott hivatással járó örömet. Ezekért cserében a bölcsésznek álló fiatal elfogadhatónak tarthatja az alacsonyabb jövedelmet.
A bölcsészek foglalkoztatási problémáiról szóló nézetek többnyire ipari nagyvállalatoktól, az őket képviselő kamaráktól, vagy az őket kiszolgáló fejvadászoktól származnak. Valószínű, hogy az ipari nagyvállalatoknak tényleg jobban kell a mérnők, de a gazdaságnak más területei is vannak. Az oktatás, a média, a kultúra és a szórakoztatóipar ugyanúgy keresletet szolgál ki, és rengeteg bölcsész végzettségűnek nyújt tisztes megélhetést. A Defacto szerint - bármilyen határozottan állítják is azokat - sem a kormánynak, sem a közvéleménynek nem kellene elhinnie a bölcsészekről szóló téves nézeteket.