Hatalmas üzleti lehetőséget jelentenek az új generációs videójátékok
További Fintech cikkek
- Élen járnak az amerikai bankok az oktatásban
- Innovációs ciklusok – az ipari forradalomtól az AI-vezérelt fintechekig
- Bitcoinbányászat otthon: megéri csatlakozni a digitális aranylázhoz?
- Vissza az alapokhoz – ezt teszik a leggazdagabb emberek is
- Rálépett a gázra az Apple – kezdhetnek aggódni a bankok és a fintechek?
A web fejlődése
Annak megértéséhez, mit jelent az, hogy egy játék web3-alapú, érdemes kicsit visszatekinteni az internet fejlődésére. A web1, web2 és web3 kifejezés voltaképpen a világháló fejlődési fázisait jelöli:
- Web1 (1991–2004): A világháló fejlődésének első szakasza, amelyben főként statikus, információközpontú weboldalak jelentek meg. Ezek alapvetően HTML-kódokból álltak, és csak korlátozottan vagy egyáltalán nem lehetett velük interakcióba lépni. A web1-et elsősorban a dokumentumok és az információk megosztására használták.
- Web2 (2004–2014): Ebben az időszakban terjedtek el azok a webes alkalmazások és platformok, amelyek lehetővé tették a felhasználók számára, hogy aktív részesei legyenek a világhálónak. Olyan szolgáltatások jelentek meg, mint a közösségi média, a blogok, a videómegosztó oldalak, valamint a webes alkalmazások és szolgáltatások. Az interaktivitás, a felhasználói élmény és az adattárolás lehetősége jelentősen nőtt a web2-n.
- Web3 (2014-től): A blockchaintechnológia és a decentralizáció került ekkortól már a fókuszba. Ez lehetővé teszi az eszközök, adatok és a felhasználói élmény valós idejű, biztonságos és decentralizált kezelését. A web3-ban a felhasználók az adatokat saját ellenőrzésük alatt tarthatják, és lehetőségük van az adatok tulajdonjogának megtartására és értékesítésére is. Az új generációs webes technológiák alapján a web3-ban létrejött egy decentralizált és önfenntartó gazdasági ökoszisztéma.
Mitől igazán érdekesek a web3-játékok?
Ezek a fogalmak általánosan a webes technológiákat jellemzik, és nem kizárólag a videójátékokhoz kapcsolódnak. A web3 ugyanakkor számos iparágat forradalmasított, köztük a játékipart is. A web3-alapú játékok lehetővé teszik a résztvevők számára, hogy innovatív és decentralizált módon vegyenek részt a játékokban. A gamerek kriptovalutákon és NFT-ken keresztül pénzt is kereshetnek. Ez demokratizálja a játék minden aspektusát, és a játékosok kezébe adja a hatalmat, ahelyett hogy azt egy központi entitás korlátozná a játékon belül.
Bár a hagyományos platformokon a játékon belüli tartalmak vagy digitális eszközök fiatpénzzel (euróért, dollárért, bármi más hagyományos fizetőeszközért) megvásárolhatók vagy jutalomként igényelhetők, a játéküzemeltetők továbbra is fenntartják a játékon belüli tartalmak szerzői jogait. Egyszerűbben fogalmazva: a játékosok nem tulajdonosai a játékbeli digitális eszközöknek. Ehelyett a hagyományos játékokban a gamerek tulajdonjoga egyszerűen csak egy licenc a játék bizonyos aspektusainak használatára.
A web3-alapú játékok ezzel szemben lehetővé teszik a játékosok számára, hogy teljes mértékben ellenőrizzék és birtokolják a játékban használt digitális eszközöket, például a karaktereket, a tárgyakat és a tokeneket. Ezeket az eszközöket a blockchainen kezelik, ami garantálja az adatok eredetiségét, valamint megakadályozza a hamisítást. Ezek tényleges értéke ráadásul a piaci kereslet és kínálat alapján alakul ki, ami lehetővé teszi a játékosok számára, hogy pénzt keressenek a játékban való részvételükkel.
A Web3-alapú játékok a decentralizált alkalmazások (dAppok) és szolgáltatások révén lehetővé teszik a játékosok számára azt is, hogy közvetlenül kommunikáljanak és üzleteljenek egymással, anélkül hogy közvetítőkre lenne szükségük.
Ez növelheti a játékosok közötti bizalmat, és lehetőséget teremthet szorosabb közösségek kialakítására is. Végül a web3-alapú játékok kiterjesztettvalóság- (AR) és virtuálisvalóság- (VR) technológiákkal is integrálhatók, ami még interaktívabb és élethűbb élményt nyújthat.
A web3-alapú játékok az elkövetkező néhány évben az NFT-k általános elterjedésének is a katalizátoraivá válhatnak. A blockchainalapú játékok piaca a 2022-es 4,6 milliárd dollárról 2027-re várhatóan 65,7 milliárd dollárra nő. A 2022-es kriptotél ellenére a web3-alapú napi játékosok száma 2022-ben 85 százalékkal nőtt. Az összes, blockchainalapú alkalmazásnak pedig már a 49 százalékát teszik ki 7,4 milliárd tranzakcióval. A legnagyobb játékfejlesztők közül sokan – köztük a Square Enix és az Epic Games – már most is dolgoznak olyan játékokon, amelyek web3-integrációval rendelkeznek.
Számolni kell a kockázatokkal is
A web3-alapú játékoknak is vannak persze kockázatai, amelyeket figyelembe kell venni. Mivel a játékban használt digitális eszközöket blockchainen kezelik, a kiberbűnözők célpontjává válhatnak, akik megpróbálhatják eltulajdonítani vagy manipulálni azokat. Emellett a web3-alapú játékokban használt digitális eszközök értéke a piaci kereslet és kínálat alapján alakul, így ezek értéke ingadozhat, ami esetenként veszteséget okozhat a játékosoknak. Felmerülhetnek továbbá a web3-alapú játékok használatával összefüggésben jogi kockázatok is, például az adózás és az adatvédelem terén.
A videójátékok jövője
Az új technológiák és az egyre növekvő piaci kereslet lehetővé teszi, hogy a web3-játékok tovább fejlődjenek és új lehetőségeket teremtsenek az online játékiparban. Az egyik fontos irány, hogy a játékosokat szorosabban bevonják, és több lehetőséget teremtenek arra, hogy növelhessék az értéket, amit létrehoznak a játékban, bővítve egyben a résztvevők közötti kereskedelmet is. A fejlesztők számára pedig lehetővé válik, hogy új bevételi forrásokra tegyenek szert. Gondolva ez utóbbit illetően például a játékban használt digitális tárgyak eladása vagy a játékosok közötti tranzakciók után járó díjra.
Egy másik fontos irány, amire érdemes figyelni, az, hogy a Web3-játékok egyre inkább beolvadnak más technológiákba, mint például a kiterjesztett valóságba vagy a virtuális valóságba.
Ez lehetővé teszi, hogy a játék még valóságosabb élményt nyújtson és nagyobb közösségek alakuljanak ki. A blockchaintechnológiára épülő játékok lehetőséget nyújtanak továbbá a játékosoknak arra is, hogy irányítsák és ellenőrizzék saját adataikat, biztonságosan és decentralizáltan.
Összességében a web3-alapú játékok jövője rendkívül izgalmas lehet, és egyre több lehetőséget és innovációt hozhat az online játékiparba. Az új technológiák bevezetésekor is figyelembe kell azonban venni a biztonsági kockázatokat, és meg kell találni a megfelelő egyensúlyt a fejlesztők lehetőségei, a játékosok igényei és a jogi szabályozók elvárásainak való megfelelés között.
A szerző a Peak tanácsadója.
Ez a támogatott tartalom a fintech.hu közreműködésével készült.