Nem először spekulál papírok gyengülésére Soros György, vagy hozzá kapcsolódó cég. A PSZÁF tegnap büntette meg az üzletember cégét majdnem félmilliárd forintra, mert ők álltak az OTP októberi megtámadása mögött. Angliában a font, Ázsiában több ország valutája ellen spekulált a múltban.
A PSZÁF rekord mértékű, majdnem félmilliárd forintos bíságot szabott ki Soros György cégére, a Soros Fund Management LLC-re, mert vizsgálódásaik szerint a társaság megsértette a piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó előírásokat október 9-én. A cég a bank részvényeinek esésére játszott, a mélybe taszítva ezzel az árfolyamot. A felügyelet szerint 675 ezer dollárt nyertek az ügyleten.
Nem ez az első alkalom, hogy Soros neve hasonló ügyletekkel kerül kapcsolatban. Egyik legismertebb és egyben leghirhedtebb ügyködése 1992-ben volt, amikor a font gyengülésére spekulálva egymilliárd dollárt keresett. A nyugat-európai országok kialakították az Európai Monetáris rendszert, ennek egyik eszköze az ERM (Európai Árfolyam-mechanizmus) volt. Az angol font felülértékelve került ebbe a rendszerbe, ez sokak figyelmét felkeltette. A spekuláció legfontosabb információja a német márka pozíciója volt, a jegybankok az erősnek hitt valuta mögé menekültek. Sorosék látták, hogy a font védhetetlen és leértékelhetik, így elkezdtek a gyengülésre játszani.
A fekete szerda néven emlegetett napon az akkori konzervatív brit kormány kénytelen volt kilépni az ERM-ből, mert nem tudták a fontot a meghatározott szinten tartani. Ennek oka, hogy több befektetési alap, köztük Soros cége is a font gyengülésére játszott. Az 1997-ben közzétett adatok szerint ez a nap 3,4 milliárdjába került az angol államnak. Sorosra ekkor ragadt rá, "az ember, aki megtörte a Bank of Englandet" jelző, és ezzel a tranzakcióval vált világhírűvé.
Soros tavaly megint a font gyengülésére spekulált. Januárban azt nyilatkozta, hogy előre látta a font gyengülését és rövid pozíciókat épített ki a font ellen, hogy a gyengülésből nyeresége legyen. Várakozásai most is bejöttek.
Másik emlékezetes akciója az ázsiai valuták elleni spekuláció volt az 1997-es ázsiai válság idején. A válság akkor Thaiföldről indult ki, az ország gazdasága már válságjeleket mutatott, valutáját túlértékeltnek tartották. Soros György erről így vall egy 1998-ban készült interjúban: "az ázsiai valuták mint a thaiföldi baht vagy a koreai von 20-25 százalékkal fölül voltak értékelve. 1997 januárjában valóban árfolyamcsökkenésre játszottunk mind a thaiföldi baht, mind a maláj ringgat esetében. Amikor kitört a válság, ott sem voltunk a piacon. De ha aktívan benne lettünk volna, akkor sem lenne semmi lelkiismeret-furdalásom. A piacok arra valók, hogy használják őket. És mi élünk a piac kínálta lehetőségekkel."
Az érintett országok Sorost tartják felelősnek a válság kirobbantásáért, olyannyira, hogy az üzletemben 2001-ben kénytelen volt lemondani bankoki útját, mert megfenyegették.
Indiában sokat bukott, Kínában már jobban teljesített befektetéseivel Soros György az elmúlt évben. Bár a befektető tapasztalt shortoló, a legnagyobb, október-novemberi esések kínálta lehetőségeket többször is kihagyta, erről maga írt a Financial Times-ban. Soros, aki tegnap is emlékeztett rá, hogy alapjai irányításából kiszállt, közvetlenül már csak magánbefektetéseit intézi, úgy érzi, egyik legnagyobb hibája az volt, hogy nem ismerte fel időben, a fejlődő és a fejlett piacok a világválságban nem válnak el egymástól, hanem együtt mozognak.
"A dollár fordulatát is túlzottan lassan ismertem fel és ezért visszadtam a piacnak a profit nagy részét, amit még a shortolásával kerestem. Az új befektetési igazgatóm irányításával ugyanakkor sok pénzt kerestünk az Egyesült Királyságban, ugyanis a rövid oldali hozamok esésére játszottunk és a fontot is shortoltuk az euróval szemben. Azon is nagyot kaszáltunk, hogy a hitelpiacokon azok összeomlása után long pozícióba ültünk" - írta még.