Az MNV Zrt. működését szabályozó állami vagyontörvény a kisebbségi részesedésekre 2008 decemberétől értékesítési kötelezettséget ír elő, így többek közt az MNV kénytelen lenne megszabadulni a jelenlegi nyomott értékpapírpiacon az FHB-, az OTP- vagy éppen a Richter-részvényeitől.
Az árverések a múlt év folyamán meg is indultak, ám a pénzügyi válság kiterebélyesedésével az aukciókat leállította az állami vagyonkezelő. A jogi kötelezettsége azonban továbbra is megmaradt a tulajdonrészek eladására.
A jelenleg hatályos szabályozás szerint az állami vagyonkezelő nem is vásárolhatna kisebbségi részesedést cégekben - most ezt a passzust is eltörölné egy füst alatt a vagyontörvény MSZP-s képviselők által szorgalmazott módosítása -, így ad abszurdum az OTP-részvények eladása helyett akár az állami részesedés növelésének elvi lehetősége is meglenne.
Eredetileg a szocialista képviselők egy olyan javaslatot terjesztettek be, amely a Mol és a Richter esetében szüntette meg volna az eladási kényszert, ám ezt a javaslatot visszavonták. Így most már arról vitatkozhatnak a képviselők, hogy az MNV megkapja-e a cégvásárlási jogot - természetesen abban az esetben, ha ehhez meglesznek az erőforrások.
A cégvásárlási lehetőség megteremtése nem jelenti automatikusan, hogy ilyenre sor kerül - hívják fel a figyelmet a vagyonkezelő szakértői. Egy-egy részesedés megvásárlása egyedi (kormány)döntést igényel.