Index Vakbarát Hírportál

Tíz helyett csúszott vissza az országkockázati listán Magyarország

2009. szeptember 17., csütörtök 18:48

Nőtt a politikai kockázat, romlott a gazdaság teljesítménye, gyengült a hitelminősítési index, így Magyarország 10 helyet csúszott vissza az Euromoney országkockázati listáján. Azonban 64 helyezésével még így is a világmezőny első harmadában maradt az ország. A magyar gyengülés egyébként nem egyedülálló, az Euromoney az Egyesült Államokat is rendesen leminősítette.

Példátlan mozgások jellemzik a londoni Euromoney gazdasági folyóirat által összeállított legújabb globális országkockázati rangsort. Magyarország – csakúgy, mint az Egyesült Államok – jelentősen visszacsúszott, bár még így is a 186 országot soroló lista felső mezőnyében van. A londoni folyóirat az új listához fűzött elemzésében azt írta: a jelenlegi környezetben eddig soha nem látott mértékű kilengések jellemezték az egyes országok rangsorolását.

Korábban tíz helynyi elmozdulás akár tíz évet is igénybe vett; most hat hónap alatt előfordultak 30 helyezésnyi ugrások. A szaklap kiemeli Macedóniát, amely 26 helyet zuhant, de Észtország is 15 hellyel került lejjebb. A politikailag stabil, "rendkívül gazdag" Katar ugyanakkor 19 helyet emelkedett, a 29-ikről a 10-ikre, megelőzve Kanadát, az Egyesült Államokat, Franciaországot és Németországot.

A legnagyobb londoni gazdaságpolitikai magazin által piaci és politikai elemzők értékelése alapján félévente összeállított kockázati listán Magyarország a márciusi 54. helyről most a 64-ikre került. A megszerezhető 100 pontból Magyarország a tavaszi 57,34 pont után most 55,35 pontot kapott az általános kockázati kategóriában. A legfontosabb részmutatók közül a politikai kockázat pontszáma a fél évvel ezelőtti 17,43 után 16,45 lett.

Ebben a kategóriában 25 pont a legjobb osztályzat, vagyis ez jelzi a legkisebb kockázatot. E részmutató nem a tényleges belpolitikai kockázatot méri, hanem azt, hogy az egyes országok milyen eséllyel válnak nem fizetővé az import és az adósság után, illetve tagadják meg a külföldi részvénybefektetések osztalékának, vagy a befektetett tőkének a hazautalását.

A Euromoney által megkérdezett szakértők a magyar gazdaság általános teljesítményére a lehetséges 25 pontból a márciusi 7,62 pont után most 6,32 pontot adtak. A londoni szaklap ugyanakkor a szuverén hiteltörlesztési leállások és átütemezések kategóriájában értelemszerűen ismét megadta a lehetséges legjobb 10,00 pontot, mivel Magyarországnak az elmúlt félévben sem voltak törlesztési hátralékai és átütemezett adósságai. A hitelminősítési kategóriában elért pontszám azonban romlott: Magyarország a megadható 10-ből a tavaszi 5,47 pont után az új listán 5,00 pontot kapott.

Az előző országkockázati rangsor március végi kiadása óta a Standard & Poor's hitelminősítő az addigi "BBB"-ről "BBB mínusz"-ra rontotta Magyarország hosszú lejáratú szuverén kötelezettségeinek besorolását, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyva az új besoroláson is. Ha a magyar osztályzat innen tovább romlik, azzal Magyarország mint szuverén adós az S&P listáján átkerülne a befektetésre ajánlott sáv alatti, spekulatív "BB" kategóriába (ez praktikusan azt jelenti, hogy a nagy kockázat miatt nem igazán érdemes magyar értékpapírokat tartani.) (Az EU-n belül jelenleg Lettországnak és Romániának van spekulatív szuverén osztályzata. E két országot az S&P mellett a Fitch Ratings is a "BB" sávban tartja nyilván.)

A tőkepiaci finanszírozási hozzáférés könnyűségét vagy nehézségét osztályozó kategóriában Magyarország mindazonáltal javított: a Euromoney a lehetséges 5 pontból a márciusi 3,88 pont után most 3,93 pontot adott.

A kelet-európai EU-országok közül a legjobb helyen továbbra is Szlovénia áll, amely a márciusban elfoglalt 24. helyéről most a 29-ikre csúszott vissza. Csehország, amely tavasszal még megelőzte az euróövezeti tag Szlovákiát, az idei őszi Euromoney-listán a 32. helyről a 38-ikra süllyedt; Szlovákia megtartotta 34. helyét. Az első helyezett ezúttal is Norvégia, 98,14 ponttal a megszerezhető általános 100 pontból. Utána Luxemburg, majd Svájc és Dánia következik, csakúgy, mint a márciusi listán.
Az Egyesült Államok pedig a lista eddigi történetében először került ki a felső tízes mezőnyből: tavaszi hatodik helyéről a 12-ikre esett vissza. A folyóirat indoklása szerint a masszív állami költekezés, a halmozódó közadósság, a munkanélküliség, a politikai és a gazdasági környezet bizonytalanságai alaposan növelték Amerika országkockázatát az elmúlt évben. Az új Euromoney-lista utolsó, 186. helyére ezúttal is Zimbabwe került, a lehetséges 100 pontból 6,70-et szerezve.

Rovatok