Nagy eséllyel utolsó munkanapját töltötte ma hivatalában Szikora János APEH-elnök. Hétfő reggelre ugyanis magához rendelte felettese, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Szikora ellen a múlt héten indult vizsgálat egy 2008-as Malév-inkasszó ügyében; állítólag már megvan, ki lesz az utódja.
Lezárult a nemzetgazdasági miniszter által az APEH-nél a Malév egy korábbi köztartozása miatt indított vizsgálat. Matolcsy György a vizsgálat eredményei miatt hétfő kora reggelre magához rendelte az APEH elnökét, Szikora Jánost. A nemzetgazdasági miniszter a további lépésekről az APEH elnökének meghallgatása után dönt – ezeket a száraz tényeket közölte a minisztérium péntek kora délután.
Bár biztosan csak hétfőn reggel dől el, mi lesz az ügy következménye, de az előzmények, a kormány elmúlt hetekben megismert személyzeti politikája és a hasonló ügyek tapasztalatai alapján nagy eséllyel Szikora talpára útilaput köt Matolcsy. Az APEH-vezetőknél nem ritka, hogy a hét utolsó napján, vagy a hét első napjának reggelén mentik fel őket, esetleg a nyaralásból hazatérve tudják meg, hogy nem számít már rájuk tovább a miniszter.
Mint nemrég beszámoltunk róla, múlt héten a kormányközeli Magyar Nemzet megszellőztette, a nyáron lefejezhetik az APEH vezetését. Rá két napra ugyanez a lap írta meg, hogy tudomása szerint Szikora János APEH-elnökként jogszerűtlenül leállíthatott egy folyamatot 2008 őszén, amikor a Malév 1,17 milliárd forintos járuléktartozásának behajtásának felfüggesztése tárgyában levelet írt az illetékes adóhivatali osztály vezetőjének.
A Magyar Nemzet cikkének megjelenése után egy nappal aztán a Matolcsy-minisztérium azt közölte, vizsgálatot indított az ominózus ügyben. Az APEH nemsokára reagált, védte álláspontját, mondván: nem történt semmi szabálytalanság, ráadásul a pénz pár héten belül be is folyt az adóhivatalhoz.
Szakértők akkor rámutattak, hogy sok minden múlik azon, hogyan fogalmazta meg Szikora az akkori levelet. Ha az elnök utasította a végrehajtási osztályt a beszedési megbízások visszavonására, akkor tette az elvonás tilalmába ütközik – magyarázták lapunknak szakértők. Ha azonban azt a formulát használta a levélben az APEH-elnök, hogy „annak a megfontolását javasolom, az inkasszók érvényesítését ezért és ezért függesszék fel”, akkor semmilyen jogszabálysértést nem követett el Szikora – fogalmazott az egyik szakember.
Az APEH-nek azt is nézni kell, hogy mikor van nagyobb esély a tartozások megfizetésére, akkor, ha azonnal leemelik az adós számlájáról a követelést vagy annak egy részét, de lehet, hogy ezzel elindítják a lejtőn a vállalatot, vagy ugyan elindítják a végrehajtást, de attól megrettenve az adós cég kis haladékot kér, de nemsokára rendezi tartozását és életben marad – érzékeltette a helyzetet és az alkupozíciót forrásunk.
Mindenesetre ez az eset lehet, hogy ürügyül szolgál a kormánynak, hogy elmozdítsa posztjáról az APEH elnökét. Az utód már meg is van, Vida Ildikó, aki 1999 és 2002 között volt a hivatal elnöke, újrázhat a poszton. Lapunk úgy tudja, Vida egyik elnökhelyettese Varga Árpád lehet, aki szintén volt már magas pozícióban az adóhatóságnál, 2004-ben mentette fel az akkori pénzügyminiszter, Draskovics Tibor.
Szikora elmozdításához jól jön az a nemrég elfogadott, ám az államfő által visszadobott, ezen a héten aztán újra elfogadott és ki is hirdetett törvény, amely a kormánytisztviselők leváltása esetén csak két havi illetmény kifizetésére kötelezi a kormányt, illetve az államot, annak illetékes szervét, ennyi a felmondási idő, és nem kell akár több évnyi végkielégítést fizetni a lecserélt állami vezetőnek.