Hirtelen kényszerszabadságra küldték a költségvetésért felelős helyettes államtitkárt, akinek információink szerint meg vannak számlálva a napjai. A büdzsé minden apró részletét ismerő Bathó Ferencet bő egy héttel az előtt váltaná le Matolcsy György miniszter, hogy erőltetett menetben neki kell látni a 2011-es költségvetés készítésének. Lehet, hogy Bathó lesz a bűnbak azért, mert a Matolcsy által jegyzett zárszámadás megdicsérte Bajnaiék válságkezelő tevékenységét. A tárca cáfolja értesüléseinket.
Azonnali hatállyal kényszerszabadságra küldték Bathó Ferencet, a Nemzetgazdasági Minisztérium költségvetésért felelős helyettes államtitkárát, a napokban pedig leváltják posztjáról – értesült az Index.
Forrásaink szerint Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a napokban magához rendelte Bathó közvetlen felettesét, Naszvadi Györgyöt, a költségvetési államtitkárt, és közölte vele, hogy meg vannak számlálva Bathó napjai.
Megkerestük a nemzetgazdasági tárca sajtóosztályát, ahol légből kapottnak nevezték a kényszerszabadságról és Bathó Ferenc leváltásáról szóló információinka. Azt írták, hogy rendes szabadságát tölti a helyettes államtitkár.
Bathó Ferencet nem sikerült elérnünk telefonján és a minisztériumban sem, pedig tegnap még dolgozott.
A mai szabadságolás azért is furcsa, mert a kormányváltás után bevezetett újfajta, havi költségvetési sajtótájékoztatón eddig mindig Bathó Ferenc ismertette a büdzsé helyzetét. A mai tájékoztató időpontja már hetekkel ezelőtt tudott volt, mégsem Bathó Ferenc tartotta, hanem Thuma Róbert, az EU-költségvetési és ellenőrzési helyettes államtitkár.
A szabadságolás azért sem tűnik szokványosnak, mert a jövő évi költségvetés megtervezése előtt áll a szaktárca, Bathó pedig ezt a munkát irányítja Naszvadival együtt. Mint beszámoltunk róla, a büdzsé összeállításáért felelős minisztérium csak a jövő hét végén esedékes önkormányzati választások után küldi ki a tervezési köriratot a tárcáknak, azokkal pedig soha nem tapasztalt rövid ideje, kilenc munkanapja lesz letárgyalni a költségvetési számokat, mert a kormány október 15-én már első olvasatban tárgyalja a jövő évi államháztartási gazdálkodás tervét.
Bathó az a kulcsfigura, aki átlátja a költségvetés minden apró sorát, évtizedek óta ezzel foglalkozik, szakmai berkekben a költségvetés valódi urának nevezik, az ő hiánya pedig nagyon megakasztja a tervezési, összeállítási folyamatot, amelyet amúgy is erőltetett menetben kellene abszolválnia a Nemzetgazdasági Minisztériumnak. Bathót éppen a szakmai tudása miatt is tartotta meg az új kormány, és emelte fel főosztályvezetőből helyettes államtitkárrá.
Bathó esetleges elküldésének okáról nincsenek pontos információink. Egyik forrásunk szerint az ő nyakába varrhatják azt, hogy a már az új miniszter, Matolcsy által benyújtott zárszámadási törvény általános indoklásában elismerő, dicsérő mondatokkal illetik az előző, Bajnai-kormány válságkezelő teljesítményét.
Másik forrásunk szerint a feletteseihez amúgy mindig lojális, alkalmazkodó Bathó bűne az lehetett, hogy a Naszvadi-Bathó-tengely eléggé önállóan intézte a költségvetési ügyeket, és ezt a laza pórázt elégelhette meg a miniszter. (Értesülésünk szerint többször előfordult például, hogy Naszvadi úgy ment el és vitt magával anyagokat kormányülésre, hogy azon részt vett felettese, Matolcsy is, ám főnöke nem tudott a dokumentumokról.)
Információnk szerint Matolcsy körül pedig amúgy is fogy a levegő a kormányon belül, ő pedig ezt a fajta előremenekülést választhatta. Bathó elküldése viszont most hátrányt jelenthet, mert nem kis feladat 3 százalék alatti hiánycélt kitűző költségvetést úgy összeállítani, hogy közben az adócsökkentést a politikai vezetés nem szívesen adná fel, az eladósodott állami vállalatok jelentette bombát sem lehet hatástalanítani, és kiadáscsökkentési szándékokról eddig semmit nem lehetett hallani.
Az mind a mai napig érzékelhető egyébként, hogy a régi pénzügyminisztériumi részleg (költségvetéses, adós és egyéb osztályostul) nem igazán integrálódott a csúcsminisztériummá összegyúrt nemzetgazdasági tárcába. Erre rárakódik, továbbra is akadályozza a munkát az, hogy még mindig nem zárult le a tárca átszervezése, a meghirdetett főosztályvezetői pozíciókra még mindig nem nevezték ki a személyeket.