Index Vakbarát Hírportál

Támogatja az EU a Matolcsy-programot

2011. január 18., kedd 15:32

Ambiciózusnak minősítették és támogatásukról biztosították az Európai Bizottság tagjai és az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei Magyarország uniós elnökségi gazdasági programját.

A miniszterek brüsszeli találkozóján Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter mutatta be a programot, kiemelve annak négy prioritását: a szorosabb gazdasági koordinációt hozó európai szemeszter elindítását, az úgynevezett gazdasági kormányzás megerősítését, a pénzügyi szolgáltatások és szabályozás megerősítését, valamint a tartós euróövezeti stabilitási mechanizmus megteremtését.

"Nagyra értékeljük az európai integrációt, mert megóv bennünket attól, hogy a XXI. század első évtizedeiben, itt Európában, egymás között pénzügyi, gazdasági csatákat vívjunk" - fogalmazott Matolcsy. Úgy vélte ugyanakkor, hogy jelenleg "az euró olyan házra hasonlít, amelyet felépítettünk, de alatta némiképp ingoványos a talaj". A közös pénz mögött szerinte még "nincs meg az a politikai és fiskális koherencia", amely "megóvná a rengésektől és a kihívásoktól". Ehhez meg kell erősíteni az eurót - hangoztatta -, annak viszont feltétele a gazdasági koordináció.

Úgy ítélte meg, hogy az említett prioritásokat elvégezve az EU rövid távon megóvhatja az eurót, de közép- és hosszú távon meg kell teremteni mögötte a tartós stabilitást is. Külön említette Matolcsy György a foglalkoztatás szerepét. Hosszú távon az EU pénzügyei akkor lesznek biztonságban, ha költségvetéseik mögött magas foglalkoztatási szint és dinamikus növekedés áll - fejtette ki. Hetven százalék alatti foglalkoztatási ráta esetén még nem tekinthető stabilnak a valuta - tette hozzá.

Kiemelte azt is, hogy Magyarország a tizenkét új EU-tagállam képviseletét is fontosnak tartja. Azt kérte az uniós tagállamoktól, tekintsenek úgy erre a térségre, mint a következő európai "peremre", azaz egy gyorsan fejlődő, ígéretes, dinamikus növekedést hozó övezetre.

A pénzügyek féléve lehet

Olli Rehn pénzügyi biztos felszólalásában úgy vélekedett, hogy Magyarország nehéz időszakban vette át az elnökséget, és a következő hónapokban intenzív munka vár a pénzügyi tanácsra. A félév első kihívásának azt nevezte, hogy az EU átfogó, hatékony választ adjon a szuverén államadósság problémájára.

A finn biztos egyetértett azzal, hogy a gazdasági koordináció terén átfogó reagálásra van szükség. A bizottság múlt héten kiadott növekedési felmérése konkrét célkitűzéseket határoz meg, amelyeket el kell érni. Ehhez a tagországok vezetőinek legkésőbb márciusban átfogó iránymutatást kell elfogadniuk - emelte ki. A magyar terveket a francia, a belga és a svéd diplomaták is méltatták.

Rovatok