Az egész évet tekintve a kormányzati szektor tavaly 1205 milliárd forint többlettel rendelkezett, ez a GDP 4,3 százaléka. A kormányzati szektor ún. ESA-módszertan (az uniós módszertan szerint számított) többlete az előzetes adatok szerint ettől – módszertani okok miatt – némileg eltér: 1180 milliárd forint volt, a GDP 4,2 százaléka.
2011-ben a magán-nyugdíjpénztári vagyonból – a reálhozam és tagdíj-kiegészítés kivételével – a
kormányzati szektor bevételeként a nemzeti számlák rendszerében 2677,7 milliárd, illetve 44,0 milliárd forint ezzel kapcsolatos egyéb bevétel elszámolása történt meg. A magán-nyugdíjpénztári vagyon átadása nélkül a kormányzati szektor bevétele 12 161,7 milliárd, hiánya 1541,6 milliárd forint volt; utóbbi a GDP 5,5 százaléka. A hiány a 2010. évinél 395,5 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,2 százalékponttal magasabb - derül ki a KSH tájékoztatójából.
A tavalyi utolsó negyedévben a kormányzati szektor bevétele 3242 milliárd, kiadása 3703 milliárd, hiánya 461 milliárd forint volt, ami az utolsó negyedéves GDP 6,4 százalékával egyezik meg - derül ki a KSH hétfőn közzétett adataiból. Ilyen magas negyedéves hiányra 2010 második negyedéve óta nem volt példa.
A kiugró hiányt részben egyszeri kiadások, a MÁV adósságának átvállalása, az MFB veszteségtérítése és a végtörlesztéssel kapcsolatos kiadások magyarázzák.
Az előző év azonos időszakához képest a negyedik negyedév bevételei 1,7 százalékkal mérséklődtek. A jövedelemadó-bevételek 3,1 százalékos csökkenése mellett a termelési- és az importadó bevételek is visszaestek az év utolsó negyedévében (2,1 százalékkal). A társadalombiztosítási hozzájárulások 6,8 százalékkal növekedtek.
Az utolsó negyedévben a kiadások 5,6 százalékkal bővültek; a legnagyobb mértékben az egyéb kiadások emelkedtek (43,6 százalék), főként a MÁV-adósságátvállalás, a Magyar Fejlesztési Bank veszteségtérítése, illetve a devizahitelek kedvezményes egyösszegű végtörlesztéséből eredő banki veszteség egy részének állam általi átvállalása következtében. Nagyot nőttek a kamatkiadások is, összesn 10,5 százalékkal.