Az Európai Unió gazdasági és pénzügyi biztosa meglepődve értesült a napokban bejelentett magyar adótervekről. Joaquín Almunia további információkat vár Budapesttől, mielőtt véglegesítené az államháztartási deficit csökkentésére irányuló magyar lépésekről szóló bizottsági értékelést.
Változhat
„Nem lehet pozitív értékelést adni, ha egy héttel később olyan intézkedéseket jelentenek be, amelyek módosítanak, esetleg rontanak is a helyzeten” – jelentette ki érezhető aggodalommal a hangjában a gazdasági és pénzügyi biztos, aki további tájékoztatást vár a magyar pénzügyminisztertől. Almunia elismerte, hogy az első kapcsolatfelvétel már megtörtént, amikor kézhez kapta a pénzügyminiszter levelét.
A spanyol nemzetiségű bizottsági tag emlékeztetett arra, hogy július 7-én jár le a Magyarországnak adott négy hónapos határidő a túlzott mértékű államháztartási hiány deficitcéllal összhangban történő mérséklését célzó hatékony intézkedések megtételére. Almunia optimistának mondta magát, hogy a magyar kormány olyan intézkedéseket hozott az elmúlt négy hónapban, amelyek lehetővé teszik a GDP 3,6 százalékának megfelelő (nyugdíjreform nélkül a GDP 4,7 százaléka) idei hiánycél év végére történő teljesítését. Ismeretes, hogy hazánkkal szemben az idén márciusban azért fogalmazott meg új ajánlásokat a pénzügyminiszteri tanács, mert nem sikerült elérnie a magyar konvergenciaprogramban általa megjelölt 2004-es hiánycélt.
Önmérséklet
Elemzők felhívják a figyelmet arra: a tanács által március 7-én elfogadott konkrét ajánlások (amelyek teljesítésére Budapest 4 hónapot kapott) egyike úgy szól, hogy a magyar hatóságok bárminemű adócsökkentés időzítését és végrehajtását a konvergenciaprogramban kitűzött deficitcélok elérésétől tegyék függővé.
Mivel a bizottság az adórendszerben tervezett módosítások kapcsán korábban önmérsékletre intette a kormányt, a hétfői budapesti, több adócsökkentést is magában foglaló bejelentés jelentősen módosíthatja a következő hetekben napvilágot látó brüsszeli értékelés kicsengését. A bizottság értékelését a pénzügyminiszteri tanácsnak kell majd jóváhagynia, és szükség esetén új ajánlásokat tennie Magyarország felé.
A tanács márciusban elfogadott ajánlásaiban többek között a költségvetési vésztartalék megemelését kérte a kormánytól, és a nagy elosztórendszerek reformjának fontosságát hangsúlyozta.