Az adócsökkentést jó ötletnek tartják az elemzők, de vitatják a kormányzati számítások megalapozottságát. Kétségesnek gondolják, hogy a költségvetésből valóban csak 194 milliárdot vesz el a 300 milliárdos adócsökkentési csomag. Úgy érzik, túl kockázatos lépésre szánta el magát a kormány, ami miatt elszabadulhat az államháztartási hiány, és évekkel elcsúszhat az euróbevezetés.
Az általános forgalmi adó felső kulcsának csökkentése több szempontból is kedvező hatású lehet - fogalmazott Palócz Éva, a Kopint-Datorg Rt. tudományos vezérigazgató-helyettese. Az ennek köszönhető csökkenő árszint hozzájárulhat az infláció mérséklődéséhez, és így ahhoz, hogy Magyarország legalább egy ponton megfeleljen az euró bevezetésének feltételeit rögzítő maastrichti feltételeknek. Az alacsonyabb inflációnak köszönhetően ráadásul a reálkeresetek kisebb béremelés mellett is nagyobb mértékben emelkedhetnek, ami javítja a munkáltatók versenyképességét.
A kutató ugyanakkor kifogásolta a túlzott kormányzati optimizmust. Utalva az adóreform-bizottság áfa-albizottságának számításaira - mely testületnek ő is tagja volt - aláhúzta, hogy egy százalékpontos áfacsökkentés 50 milliárd forintba kerülne, vagyis a 25-ről 20 százalékosra mérséklődő felső kulcs miatt nem 166, hanem legalább 220-230 milliárd forintos kieséssel kellene számolni.
Azt sem tartja túl szerencsésnek Palócz Éva, hogy a kormányzat előre számol a pótlólagos adóbevételekkel. Minden bizonnyal növekedni fog a kereskedelmi forgalom és így emelkednek az adóbevételek is azáltal, hogy a kisebb áfa miatt csökkenni fognak az árak. Ezt a pluszbevételt azonban ajándékként kellene felfogni, nem pedig beleépíteni a számításokba - mondta Palócz, aki megismételte azt a korábbi kijelentését, hogy a legnagyobb problémát változatlanul az jelenti: a kormány nem tette közzé, milyen fedezete lesz az adócsökkentéseknek.
Belyó Pál, az Ecostat Gazdaság Elemző és Informatikai Intézet igazgatója szerint is megállapítható, hogy jelentős az a bevételkiesés, amely az államháztartást éri majd az adócsökkentések miatt. Különösen úgy, hogy az államháztartásnak mintegy 400-500 milliárd forint pluszbevételre - vagy ilyen mértékű kiadáscsökkentésre - lenne szüksége ahhoz, hogy teljesíteni tudja a maastrichti kritériumok által elvárt három százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiányt.
Az Ecostat első becslései szerint jövőre mintegy 150-160 milliárd forintos bevételkiesést jelent az államháztartásnak a bejelentett adócsökkentési elképzelés, ami 2007-re 200 milliárd forint fölé nő.
Belyó szerint a vállalkozások adóterhelése 38 százalékról 25 százalék körülire mérséklődik öt év alatt, amit a szakértő jelentős csökkenésnek tart. Az adócsökkentésekből származó államháztartási bevételkiesésre a fedezetet a kutató szerint az annak hatásaként várható gazdaság-bővülésnek és versenyképesség-javulásnak, illetve a kilátásba helyezett államháztartási reformból származó kiadáscsökkenésnek kell megteremtenie - mondta Belyó Pál.
Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezérigazgató-helyettese kifejtette, az adócsökkentés a jelenlegi egyensúlyi helyzetben kockázatos, de ha a kiadási oldalt is megfelelően mérsékli a kormány, akkor a bejelentett lépések előremutatónak nevezhetők. A bejelentett csökkentések elsősorban a lakosságnak szólnak, ami azonban érthető egy választás előtti évben.
A vezérigazgató-helyettes számára kérdéses, hogy a lakosság a legfelső áfa-kulcs öt százalékpontos mérsékléséből milyen mértékben részesül. A jövedéki termékek esetében valószínűleg egyáltalán nem, mivel ezek esetében a jövedéki adó automatikusan megemelkedik, míg más termékek vonatkozásában valószínűleg hatni fog a mérséklési kényszer, mivel erős a verseny a kereskedelemben. Az öt százalékpontos csökkenés túlzottan nem javítja a versenyképességet, mivel a határ menti árkülönbség-arányokon ez nemigen változtat. Éppen ezért kérdéses, hogy a belföldi keresletélénkülés milyen mértékű lesz.
A vezérigazgató-helyettes a legfelső kulcs mérséklését és az adósáv-kiigazítást jónak, míg a minimálbérrel kapcsolatos változtatásokat ellentmondásosnak nevezte. A háromszintű átalakítás és a bérnövelés emeli a költségvetési bevételeket, de többletterhek rontják a cégek pozícióit. Ráadásul az 57 ezer forintos minimálbér 63 ezer forintra emelése a jövő évi várható mintegy négy százalékos infláció mellett túlzott reálbérnövelésnek nevezhető.
Ivailo Vesselinov, a Dresdner Kleinwort Wasserstein elemzője a kormány adócsökkentési terveinek ismertetése után röviddel azt emelte ki, hogy az adócsökkentések komolyan megnehezíthetik a költségvetési hiány lefaragását.
A magyar kormány egyértelmű szándéka az elemző szerint, hogy a régióban kialakult adóversenyben versenyképes pozíciót érjen el Magyarország - fogalmazott az elemző. Mindazonáltal a tervezett adócsökkentések a külföldi tőkevonzó képesség erősítéséhez nem elegendőek, ugyanakkor jelentős veszélyt jelentenek az elmúlt években tartósan sikertelen államháztartási deficit leszorításra.
Vesselinov kedvezőnek ítéli meg azt a szándékot, hogy 2006-ban összesen 200-250 milliárd forinttal csökkenjenek az egyes minisztériumok kiadásai. Hozzátette ugyanakkor, hogy ennek realitása egy választási évben meglehetősen csekély. A Dresdner Kleinwort Wasserstein összességében továbbra is úgy véli, hogy Magyarország számára az euró bevezetés reális időpontja 2012-2013 lehet.
Oszkó Péter, a Deloitte adópartnere szerint az áfa felső kulcsának csökkentése az első látványos kockázatvállalása a kormánynak a költségvetést tekintve, mivel jelentős bevételcsökketés várható, cserében a kereskedelmi forgalom egy része várhatóan visszaáramlik Magyarországra, és a magyarországi vállalkozások sem lesznek érdekeltek az adókikerülésben. Az adószakértő szerint leginkább azoknak a kis- és középvállalkozásoknak kedvező az áfa mérséklése , amelyek forgalmuk jelentős részét belföldön bonyolítják le, illetve exportjukat a környező országokba viszik ki.
Kovács György, a Budapest Economics közgazdásza úgy értékelt: az adócsökkentés rendben van mint cél, azonban egyelőre kevés információ áll rendelkezésre ahhoz, hogy a kieső bevételeket kompenzáló kiadáscsökkentésekről határozott véleményt lehessen formálni. Mint mondta, nehéz megítélni, hogy a minisztériumok költségvetésének további lefaragása mennyiben tudja ezt ellensúlyozni. Mindez újabb bizonytalanságokat visz a jövő évi költségvetésbe.