A délután fél ötkori zárás elõtt nem sokkal felfüggesztették az OTP-részvény és még két kisebb papír kereskedését, mert 10 százalékot meghaladó mértékben estek. A befektetõk világszerte menekülnek a tõzsdétõl, különösen a pénzügyi szektor papírjaitól szabadulnak.
Több mint 10 százalékot esett, ezért felfüggesztették az OTP-részvény kereskedését a Budapesti Értéktõzsdén. A bankpapírral 16 óra 21 perctõl nem lehetett kereskedni.
A szabály az, hogy 10 százalékos napon belüli áresés után nyomban, általában 10 percre felfüggesztik az adott részvény kereskedését. Nem az OTP volt azonban az egyetlen, amelynek a kerekedését kellett szüneteltetni: a bankpapíron kívül még a Konzum- és az Econet-részvények kereskedését függesztették fel, a nap elején pedig másik három papír járt így.
A részvények felfüggesztésérõl Sarkadi elmondta: automatikus folyamatról van szó, amennyiben a napon belüli árfolyammozgás eléri a tíz százalékot, a részvénnyel való kereskedést ideiglenesen felfüggesztik. Ma a nagypapírok közül csak az OTP-t érintette ez, és bár több kisebb cég részvényeivel leállt átmenetileg a kereskedés, az 1998-as orosz tõzsdei válság nyomán kialakult helyzetben a BÉT-en volt már olyan, hogy egyszerre több részvényt függesztettek fel, sõt, napokon át visszatérõ jelenség volt a felfüggesztés.
A Budapesti Értéktõzsde fél ötkor zár, a kilenc perccel korábban felfüggesztett részvények kereskedését még a zárás elõtt újra engedélyezték. A zárásig további 1 százalékot veszített értékébõl az OTP-részvény, 5610 forinttal zárt, magas, 13 milliárd forintot meghaladó forgalom mellett.
A magyar tõzsde együtt mozgott az európai piacokkal, sõt, voltaképpen felülteljesítõ volt a régióban – mondta az Indexnek Sarkadi Szabó Kornél. A Cashline vezetõ elemzõje elmondta, az orosz tõzsde 20 százalék feletti esést produkált, de az osztrák börze is tíz százalékot zuhant.
A befektetõk mindenütt menekülnek a tõzsdétõl, az eladások egy része automatikus folyamat, az alapkezelõk csökkentik a részvényportfoliók súlyát, így több részvény, ha eltekintünk a pánikhangulattól, már alulértékelté vált. A pénzügyi szektor a legnagyobb vesztes, az OTP mai, 11 százalékos esése azonban a régiós összehasonlításban szintén nem tekinthetõ veszélyesnek: az Erste részvényei 18, a Raiffeisené 15,5 százalékot veszítettek ma értékükbõl. A bankpapírok mellett a fogyasztóérzékeny szektorokhoz tartozó vállalatok érzik meg leginkább a pánikot, így az energiaszektor cégei is zuhannak: cseh CEZ például 13,5 százalékot esett ma.
Sarkadi Szabó Kornél hangsúlyozta: egy egészséges, jól mûködõ bank is csõdbe mehet, ha egyszerre rohamozzák meg a betétesei, márpedig a mostani válság okozta bizalmatlanság felveti ennek veszélyét. Így napokon belül arra számít, hogy a hétvégi kudarc ellenére az EU is közös fellépés mellett dönt a hitelválság kezelésére.
Ahogyan az OTP-részvénynél, úgy a BUX-nál is annak örülhettünk, hogy esett, de nem akkorát, mint más börzék. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a nap nagy részében 3-3,5 százalékos mínusz között mozgott, ám kora délután újabb esést szenvedett el és 5,7 százalékos csökkenést produkált a nap végére. A nyugat-európai tőzsdék ezzel szemben 7-8 százalékos mínuszt hoztak össze.
A forint is rosszul járt, a pénteki 246 forint/euró alatti záróértéknél egy egységgel gyengébben nyitott, ám a folyamatos leértékelődés hatására egészen 252-ig esett a hazai valuta. Ez öthónapos mélypontot jelent. Onnan kicsit visszakorrigált és délután 5 körül 250 alatt mozgott nem sokkal a kurzus. A dollárral szembeni árfolyam 184-ig szaladt, ez egyéves mélypont.