Visszaminősítette egy fokozattal Magyarország hosszúlejáratú szuverén forintadósságát szerdán a Fitch Ratings. A hír hatására esni kezdett a forint, és az elemzők szerint ezzel ugrott egy kamatvágás lehetősége.
A besorolás kilátása egyben az eddigi negatívról stabilra változik, ami azt jelenti, hogy rövid távon ennek az adósságnak a további leminősítésére nem készül a cég. A Fitch ugyanakkor megerősítette a hosszú futamú devizaadósság "A mínusz" szintű osztályzatát, de meghagyta erre a besorolásra a 2003 nyara óta érvényben lévő, leminősítést valószínűsítő negatív kilátást is.
Mint korábban hírt adtunk róla, a Fitch 2003 nyara óta visszaminősítést valószínűsítő negatív kilátással tartotta nyilván a rövid lejáratú szuverén devizakötelezettségeket a magas hiány kezelhetősége miatt.
Az értékelés megváltozása egyetlen egy dologra vezethető vissza, hogy nem tartottuk a hiánycélt - reagált az Indexnek a Pénzügyminisztérium. A tárca szerint a hitelintézetnél nem vették figyelembe, hogy végrehajtottunk egy alapvető kiigazítást, a gazdaság fenntartható növekedési pályára állt és éppen e pályára állítás biztosítja hosszabb távon a konvergenciát, a hiánycsökkentést és a relatív adósságmérséklést.
A pénzügyi tárca sajtóosztálya emlékeztetett arra, hogy a Fitch-nél a belföldi hosszúlejáratú kötvények értékelést tekintve továbbra is befektetői kategóriában van Magyarország, ugyanazon a szinten, mint Csehország. Lengyelország, Lettország, Litvánia.
A hír hatására esni kezdett a forint az euróval szemben. A leminősítés hírére hirtelen 249 forintra szaladt fel az euró árfolyama. Az ING Bank üzletkötője a Napi Online kérdésére elmondta, a leminősítés után a kamatcsökkentési várakozásokat el lehet felejteni. Kolba Miklós szerint az amerikai piacok nyitása után még jobban eshet a forint. Az is elképzelhető, hogy a többi hitelminősítő is hasonló lépésre szánja el magát.