Szlovákiában újra üzembe helyezik az apátszentmihályi (Jaslovské Bohunice) atomerőmű decemberben bezárt 2. számú reaktorát - közölte Rober Fico szlovák kormányfő a kabinet rendkívüli ülése után szombaton este Pozsonyban. A reaktor újbóli üzembe helyezését a gázhiány tette szükségessé. Addig lesz üzemben, amíg nem múlik el az orosz földgázszállítások kiesése következtében keletkezett vészhelyzet. A szlovákiai erőművek egy része földgázra működik, így a gázhiány az áramszolgáltatást is veszélyeztette. A kormányfő szerint az adott jelenlegi helyzetben Pozsonynak nem volt más választása. Szakértők szerint a reaktor újraindítása legfeljebb hét napot vesz igénybe.
A Lubomír Jahnátek ipari miniszter által vezetett válságstáb már korábban arra kérte a szlovák kormányt, hogy fontolja meg az atomreaktor újbóli üzembe helyezését. Fico ennek alapján hívta össze a kormány rendkívüli ülését. A Greenpeace környezetvédő mozgalom szlovákiai képviselete azonnal tiltakozott a reaktor újraindítása ellen.
A szlovákiai atomerőművek üzembe helyezésével és kiiktatásával foglalkozó Javys cég máris megkezdte az előkészületi munkákat. Szakértőinek véleménye szerint az energiablokk működése az utóbbi egy évben műszaki szempontból megbízható volt, ezért az újraindítás gyorsan megoldható nagyobb karbantartások nélkül is. (MTI)
Két Tolna megyei cégnek összesen mintegy 40 millió forintos veszteséget okozott a január 7-én elrendelt gázkorlátozás. A Wienerberger Télaipari Zrt. bátaszéki üzemében a kiesett termelés értéke 26,8 millió forint volt, a kemencékben lévő téglákban 3 millió forintnyi kár keletkezett, a kemencék megfelelő hőfokon tartása 2,6 millió forintba került, így összesen 32,4 milliós veszteséggel számolnak.
Két napra le kellett állítani a zománcedényeket gyártó, bonyhádi Ema-Lion Kft. üzemében is a termelést. Farkas Antal ügyvezető igazgató tájékoztatása szerint a termelés kiesése körülbelül 10 millió forintos veszteséget jelentett a kft.-nek. (MTI)
Boszniának péntekre elfogy a földgáztartaléka. A balkáni ország gázbeszerzésről folytat tárgyalásokat a német E.ON és a magyar FGSZ Földgázszállító Zrt. cégekkel, hangzott el a boszniai kormány ülésén. Bosznia teljes gázszükségletét Oroszországból fedezi az Ukrajnán át haladó vezeték révén, amely Magyarországon és Szerbián keresztül jut el területére.