Rövid távon akár 1 százalékig is leviheti az inflációt a magyar kormány által bejelentett adócsomag. A maginfláció akár nullára is csökkenhet - áll az egyik vezető londoni befektetési ház új európai feltörekvő piaci helyzetjelentésében. A Merill Lynch az adótervet 2006-2010-re szóló költségvetési ösztönző csomagnak nevezi.
A most bejelentett csomag azonban - amelynek áfa-összetevője "félhivatalos utalások szerint" az inflációs kosár 54 százalékát érinti - 2006-ban akár 2,7 százalékpontot is lefaraghat a teljes kosárra számított fogyasztói inflációból. Ez jövőre 1 százalékig is csökkentheti az átfogó inflációt, és nulla közelébe a maginflációt - áll a befektetési cég londoni irodájának e havi elemzésében.
A Merrill Lynch szerint az, hogy az év közepére csaknem teljesült az egész éves államháztartási deficitcél, a hiány túllépését vetíti előre. A cég visszatekintése szerint az évnek ebben a szakaszában 2000-2003 között átlagosan a teljes évi deficitcél 43 százaléka, tavaly 81 százaléka teljesült, és "hacsak a kormány nem kezd alapos kirakat-átrendezésbe", az idei előirányzott éves deficit mintegy 15 százalékos túlhaladása várható.
A pénzügyminisztérium azonban nemhogy a hiánycélt nem módosította - ráadásul úgy hagyta azt változatlanul, hogy nem állt elő semmilyen konszolidációs tervvel -, de (az adócsökkentési tervvel) 2006-2010-re szóló költségvetési ösztönző csomagot is bejelentett - áll az elemzésben.
A Merrill Lynch előrejelzése szerint ugyanakkor a mélybe tartó infláció kilátása az idén még fél százalékpontnyi kamatcsökkentést tesz lehetővé az MNB-nek. A cég ezt két részletben, júliusra és augusztusra várja. Az elemzés szerint a maginflációhoz mért jegybanki reálkamatszint az idei eddigi 2,50 százalékpontos kamatcsökkentés után is még 4,80 százalék.
A nominális kamatszint 5,00 százalékponttal haladja meg az euróövezetit, vagyis változatlanul Magyarország kínálja az egész közép-európai térségben a legnagyobb hozamelőnyt. A Merrill Lynch szerint azonban a további kamatcsökkentés már növelheti a forint sebezhetőségét, és mivel az MNB "változatlanul elsősorban árfolyamkövetést alkalmaz", az év hátralévő részében akár a kamatok visszaemelésére is rákényszerülhet.