A költségvetés elfogadására megvan az esély, de a benyújtott javaslat súlyos buktatókat rejt magában, mondta Tölgyessy Péter a Magyar Rádióban. A nyugdíjasok szerinte el vannak kényeztetve, irreálisak a kormány reálbéremelésre vonatkozó elképzelései, és összességében a tervezet nem szól másról, mint a másfél év múlva esedékes választás megnyeréséről.
Tölgyessy Péter alkotmányjogász, korábbi szabad demokrata pártelnök szerint a jövő évi költségvetés leginkább arra helyezi a hangsúlyt, hogy senki ne legyen túlságosan felháborodva. A Magyar Rádiónak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy alapjában semmi baj nem lenne a büdzsétervezettel, ha megvalósulna az a 3 százalék feletti gazdasági növekedés, amit a kormány remél.
A jelenlegi világgazdasági válság miatt azonban szinte teljesíthetetlennek tűnnek a kiírt célok. Szinte az összes pénzügyi szakember és gazdaságkutató egyetért abban, hogy a növekedés mértéke jó esetben is csupán 1 százalék körülire tehető majd. A költségvetési tervezetet korábban Veres János pénzügyminiszter illette az "óvatos" és a "konzervatív" jelzőkkel, Tölgyessy szerint azonban akkor lett volna igazán konzervatív, ha eleve másfél százalék körüli növekedéssel számoltak volna, és ha ennél valami csoda folytán mégis magasabb növekedéssel áldott volna meg minket a sors, akkor boldogan lehetett volna osztogatni a jónépnek.
Az ígért reálbérnövekedés jóval meghaladja a várható gazdasági növekedés mértékét, ezt pedig nem engedheti meg magának egy felzárkózásban lévő ország. A költségvetés Tölgyessy szerint választási költségvetés, ami nem a realitások talaján mozog. Legalább 200-250 milliárd forintnyi túlelosztás van a rendszerben. Az adósságszolgálat, a nyugdíjrendszer és a családi pótlék az a három terület, ahol lényegesen többet költ hazánk, mint a hozzá hasonló helyzetben lévő országok. Tölgyessy szerint a 2000-ig folyamatosan csökkenő államadósság, az utóbbi hat évben ismét növekedésnek indult, és a korábbi 52 százalék helyett, jelenleg megint 66-68 százalék körül van. Hozzátette még, hogy a jegybanki kamatpolitika sem segíti az államadósságok csökkentését.
"Ez egy olyan költségvetés, ami nem bánt senkit se nagyon, de senki sem tudja nagyon szeretni" - mondta az alkotmányjogász. Arra a kérdésre, hogy vajon sikerül-e megszavaztatni a költségvetést, azt felelte, elképzelhető, hogy sikerül majd megegyezni a liberálisokkal. Ha azonban nem hajlandóak szembenézni a kialakult gazdasági válsággal, és annak megfelelően módosítani a költségvetést, az országra szakadó bajokért egyedül nekik (kormány) kell majd viselniük a felelősséget.