A világ hét legfejlettebb ipari országát, valamint Oroszországot tömörítő G8-csoport vezetői hamarosan csúcstalálkozón egyeztetik, milyen stratégiával lehetnek úrrá a globális pénzügyi válságon. Abban mindegyikük egyetért, hogy meg kell erősíteniük pénzintézeteiket, helyre kell állítani a bizalmat, illetve a piacok stabilizálásának közvetlen feladatán túl szabályozási és szervezeti változtatásokat kell majd végrehajtani a világ pénzügyi rendszerében.
A G8-találkozót Nicolas Sarkozy, az EU soros elnöki tisztét betöltő Franciaország elnökeként a hét végén vetette fel, hogy a csoport vezetői vitassák meg a nemzetközi pénzügyi válság kezelésének lehetőségeit. Sarkozy reméli, hogy a találkozón George Bush amerikai elnök is részt vesz.
Keresztülvihetőnek tartotta a további kamatcsökkentést Ben Bernanke Fed elnök hétfőn texasi üzletemberek előtt mondott beszédében. Közben figyelmeztetett: behatároltak a kamatcsökkentésnek az élénkítő hatásai és az amerikai gazdaság még jövőre is gyengélkedni fog.
A Fed irányadó kamata jelenleg 1 százalék, ilyen alacsony kamatszintre az elmúlt fél évszázadban csak egyszer volt példa. Az elemzők arra számítanak, hogy a Fed következő, december 15-16-án tartandó kamatdöntő ülésén ismét a kamat csökkentéséről fognak határozni.
Bernanke határozott intézkedéseket sürgetett az amerikai gazdaság védelmére. Közölte, hogy miután a kamatok a zéró szinthez közelítenek, a Fed a maga részéről értékpapírok vásárlásával, illetve a piacok háttértámogatásával igyekszik hozzájárulni a pénzügyi stabilitás megteremtéséhez.
(MTI)